Moderní lidé se s neandrtálci pářili i v Evropě

- Člověk autor: pal

Neandrtálci a moderní lidé měli v Evropě společné potomky. Vyplývá to z analýzy DNA, kterou provedli vědci ze vzorku ze 40 tisíc let staré čelistní kosti, kterou objevili v Rumunsku. Doposud se totiž podařilo prokázat páření mezi Neandrtálci a moderními lidmi jen v oblasti Blízkého východu. 

Lebky druhu Homo Sapiens a neandrtálce

Lebky druhu Homo Sapiens a neandrtálce,zdroj: Profimedia.cz

Šest až devět procent DNA člověka, jemuž patřila objevená čelist, pocházela z neandrtálců. To je víc než u jakéhokoli jiného dosud analyzovaného člověka dnešního typu. Vědci se domnívají, že neandrtálcem byl v případě zkoumaného člověka jeho prapradědeček.

Podle vedoucího studie Pääboa nelze říct, jak často se takové mísení vyskytovalo. "Je to tak fantasticky šťastný případ, že jsme našli člověka, který je tak blízce spřízněný s neandrtálcem," řekl Pääbo. "Odhalili jsme je téměř in flagranti," dodal vědec.

Dosud vědci předpokládali, že moderní člověk (Homo sapiens) a neandrtálci se spolu pářili na Blízkém východě poměrně záhy poté, co se tam člověk dostal z Afriky. Nejnovější analýza ukazuje, že se to s vysokou pravděpodobností dělo i později, nedlouho před vyhynutím neandrtálců, a v Evropě.

Tagy: zahraničí Rumunsko archeologie dějiny a fakta věda a poznání

Zdroje: ČTK