Na oběžnou dráhu zamířila další mezinárodní posádka

- Vesmír autor: red

Na půlroční pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyrazila další mezinárodní posádka, včetně Rusa Jurij Malenčenko, pro kterého jde už o šestou cestu do vesmíru. Loď Sojuz TMA-19M odstartovala krátce po poledni z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Britský kosmonaut Tim Peake

Britský kosmonaut Tim Peake,zdroj: Profimedia.cz

"Let postupuje normálně," zaznělo během přímého přenosu. Američan Tim Kopra z NASA, Rus Jurij Malenčenko z Roskosmosu a Brit Timothy Peake z Evropské vesmírné agentury (ESA) by měli ke stanici dorazit zhruba šest a půl hodiny po startu. 

Následně se Sojuz má spojit s přistávacím modulem Rassvet, který se nachází v ruské sekci ISS. Na palubě mezinárodní stanice nové členy posádky očekávají Rusové Michail Kornijenko a Sergej Volkov a Američan Scott Kelly.

Čtyřiapadesátiletý Malenčenko se do vesmíru vydává už pošesté. Spolu s Koprou a Peakem má být na oběžné dráze do 5. června příštího roku. Pokud svou misi zdárně dokončí, zařadí se Malenčenko s 815 dny na oběžné dráze na druhé místo v pořadí kosmických veteránů. Prvním je Rus Gennadij Padalka, který ve vesmíru strávil 878 dnů.

Tagy: zahraničí cesta do vesmíru Mezinárodní vesmírná stanice ISS Vesmír

Zdroje: ČTK