Na Sibiři se množí tajemné díry

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Když k nám před čtrnácti dny dorazila ze Sibiře zpráva o záhadné jámě na poloostrově Jamal, samozřejmě to spustilo spekulace na plné obrátky. Nyní hlásí geologové další dvě. Otevírají se snad v daleké Rusi brány pekelné?

Hlavní vchod do pekla? Zeptejte se raději geologa

Hlavní vchod do pekla? Zeptejte se raději geologa,zdroj: The Siberian Times

Zrovna peklo totiž na Sibiři dost frčí: možná se k vám už dostala nahrávka údajných „zvuků z pekla“, které prý pořídili vědci mikrofonem, spuštěným do blíže neurčeného sibiřského vrtu. Co na tom, že nahrávka je ve skutečnosti smíchaná ze zvukové stopy hororového braku Baron Blood – fáma už si žije vlastním životem.

Dá se očekávat, že nově objevené úkazy, nota bene z míst přezdívaných „Konec světa“, báchorky o pekle znovu přiživí, a proto se raději podívejme, co přesně se na Sibiři děje. Místní pastýři tam objevili už třetí z děr, jejichž pravidelnost by laika sváděla k teoriím o umělém zavinění.

Závrt na poloostrově Jamal

Naštěstí máme po ruce kromě laiků také geology, pro které nejsou podobné jevy ničím výjimečným: podle všeho jde totiž o variaci na tzv. závrt, krasový jev, který velice dobře známe i u nás v České republice. Letos v únoru se například jeden takový objevil nedaleko Ostrova u Macochy a celá řada dalších zůstane nepovšimnuta v polích a lesích, kde postupně zarůstají trávou.

Zatím nevysvětlený ale zůstává způsob, jakým sibiřské závrty vznikly. Vědci, kteří se průzkumem toho jamalského zabývají, zatím za nejpravděpodobnější považují teorii, související s globální změnou klimatu: jak se klima na Sibiři otepluje, tamní permafrost (tedy věčně zmrzlá půda) začíná tát a uvolňuje metan. Ten pak dané místo natlakuje podobně, jako když na Silvestra třepete lahví šampaňského. Na zdraví!

Jak vidno, za výsledek by se nemusel stydět žádný střelmistr. Sibiřské jámy se průměrem pohybují od čtyř do patnácti a sahají do hloubky až sedmdesáti metrů. Z velké části jsou tvořeny ledem, který dále taje, a jejich včasné odhalení dává geologům příležitost lépe rozumět procesům, probíhajícím v sibiřské půdě.

Závrt v sibiřském permafrostu

Lze si odvodit, že podobných děr existuje v odlehlých oblastech celá řada, ale lidé jich objeví jen zlomek. Často také trvá, než se na místo dostanou odborníci – na první jamalský závrt narazili tamní obyvatelé už před rokem. A ať už jich v drsné přírodě čeká libovolný počet, ke zklamání všech satanistů musíme bohužel konstatovat, že do pekla nevedou. 

Tagy: peklo Sibiř závrt geologie

Zdroje: The Siberian Times