Naděje pro planetu? Vědci čistí mořskou vodu od oxidu uhličitého
28. 4. 2025 – 17:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci se shodují, že nejúčinnějším a nejdůležitějším řešením klimatických změn, je omezení spalování fosilních paliv. Někteří odborníci se však domnívají, že řešení budou muset zahromovat i odsávání oxidu uhličitého. Přesně to teď zkouší projekt s názvem SeaCURE, jenž probíhá v anglickém městě Weymouth.
SeaCURE odsává vodu z Lamanšského průlivu dlouhým potrubím. Na pevnině je voda očištěna od CO2, následně se vypustí zpět do moře, kde se opět může o tento plyn obohatit. Tím sníží jeho množství v atmosféře.
Očišťování vody probíhá jejím okyselováním. „Když otevřete nápoj s bublinkami, začne šumět. To je právě CO2, který uniká,“ vysvětlil Tom Bell z plymouthské námořní laboratoře. „Děláme něco podobného. Rozléváme mořskou vodu po velké ploše. Je to, jako byste vylili šumivý nápoj na zem, aby se CO2 rychle uvolnil.
Má to ale háček
Voda se očistí a neviditelný plyn koncentruje s pomocí zuhelnatělých kokosových slupek. Zatím jde o čerstvý projekt a na rozšíření této metody odsávání si ještě nějakou dobu počkáme. Prozatím dokáže zachytit jen 100 tun CO2 ročně, což je množství srovnatelné s přeletem komerčního letadla přes Atlantik.
Pokud by se ovšem povedlo technologii rozšířit, mohla by každý rok odstranit až 14 miliard tun oxidu uhličitého (jedno procento vody ve světových oceánech).
Problém však je, že uhlík je zásadní pro fungování některých podmořských organismů. Nízkouhlíková voda nemusí být bezpečná.