Napětí mezi Evropou a USA nemusí zůstat jen na Zemi

15. 4. 2025 – 16:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Napětí mezi Evropou a USA nemusí zůstat jen na Zemi
Základna na Měsíci se skleníkem a solárními panely. | zdroj: Profimedia

Partnerství mezi Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) je uprostřed geopolitického napětí nejisté, stejně tak jako řada vesmírných programů, na nichž oba úřady spolupracují. Evropa musí být samostatná nejen na Zemi, ale i ve vesmíru.

Dění na Zemi vliv i na to, co se bude odehrávat ve vesmíru. To si představitelé ESA plně uvědomují.

Americký prezident Donald Trump vzbudil ve světě značnou nejistotu. Evropa se už nemůže na USA spoléhat na Zemi ani v kosmu. NASA by totiž mohla v souvislosti s nařízením Bílého domu upravit nebo úplně zrušit společné programy.

To mimo jiné znamená, že by mohla být Evropa odstřihnuta od programu Artemis, v jehož rámci se má vrátit člověk na Měsíc.

Didier Schmitt, jenž stojí v čele plánování budoucích průzkumných projektů ESA, nedávno uvedl, že agentura zůstává spolehlivým partnerem NASA, avšak současně klade větší důraz na samostatnost v plánování misí. To samé, co se děje v politice, tak můžeme pozorovat v oblasti průzkumu vesmíru.  

Všichni společně

ESA současně zkoumá i posílení spolupráce se zeměmi jako Japonsko nebo Indie, aby diverzifikovala svou strategickou vesmírnou síť.

Myšlenka evropského Artemis se může zdát jako sci-fi, avšak ESA již disponuje dostatečnými technologickými a strategickými aktivy a prokázala svou schopnost provádět složité mise s vysokou spolehlivostí.

Ohromný potenciál pak spočívá v tom, že Evropská komise (EK) by mohla sjednotit evropské státy za společným cílem nejen na Měsíci podobně jako v politických a obchodních rovinách. Tím by vzrostla evropská konkurenceschopnost v oblasti průzkumu vesmíru a mohlo by dojít k synergii s rozjíždějícím se obranným průmyslem.

ESA už podnikla kroky ke spolupráci se soukromými firmami a startupy na vývoji opakovaně použitelných nákladních vesmírných lodí, potenciálně upravitelných i pro lidské lety, roverech a na přetlakovém obytném modulu.

Zdroje:
Daily Galaxy

Nejnovější články