Nejlepší dezinfekcí je sluneční záření, tvrdí nová studie

- Příroda autor: red

Žádný peroxid, savo ba dokonce ani Chlumského roztok. Nejlepší dezinfekcí je podle studie z Oregonské univerzity slunce. Sluneční paprsky zničí zhruba polovinu živých bakterií v prachu, včetně mikroorganismů způsobujících plicní choroby.

Na bakterie v prachu je prý nejúčinnější sluneční světlo. Ilustrační snímek

Na bakterie v prachu je prý nejúčinnější sluneční světlo. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Vědci posbírali prach z domácích vysavačů a nechali ho po dobu 90 dní ležet v miniaturních pokojích. Ty byly buď zatemněné, anebo měly okna, kterými dovnitř proudilo slunce a ultrafialové světlo. Když poté prach analyzovali, zjistili, že slunce zničilo bakterie blízce spojené s druhem Saccharopolyspora rectivirgula.

Tato bakterie způsobuje takzvané "farmářské plíce", což je označení pro plicní onemocnění, které postihuje zejména pracovníky v zemědělství a má jak akutní, tak chronickou formu.

Doktor Ashkaan Fahimipour, který vedl studii na Oregonské univerzitě, doporučuje další výzkum, ale dodává: "Na základě našich zjištění nevidím žádnou újmu, pokud necháme do svých domovů proudit trochu víc slunečního světla,"

"V nemocnici se už nyní provádí spousta kroků, které mají bránit infekcím, a v budoucnu by mezi ně mohlo přibýt i sluneční světlo jako levné opatření, které se dá snadno zavést," dodal.

Přirozený baktericid

Pro svůj experiment vytvořili američtí vědci 11 místností s kontrolovaným klimatem a ve velikosti zhruba třicetiny běžného obývacího pokoje širokého 4,3 metru. Do každého pokoje umístili prach z domácích vysavačů na Petriho misce.

Tento prach byl vystaven slunečnímu světlu pronikajícímu oknem, UV světlu filtrovanému zvenčí, anebo úplné temnotě při okně zakrytém hliníkovou deskou. O tři měsíce později obsahovaly prachové vzorky 12 procent živých bakterií, které byly schopny reprodukce, v porovnání s 6,8 procenta prachových bakterií v pokoji s přístupem slunečního světla a 6,1 procenta vystavenými UV záření.

Výsledky naznačují, že sluneční světlo je "baktericidem", tedy prostředkem schopným ničit bakterie, uvádí studie, kterou vědci z Oregonské univerzity zveřejnili v odborném časopise Microbiome. Podle nich je možné, že vyvolává chemickou reakci, která vyhubí mikroorganismy.

"Naše studie podpořila po staletí tradovanou lidovou moudrost, že sluneční světlo má sílu zabít mikroby v částicích prachu," říká doktor Fahimipour. "Potřebujeme ale další výzkum, abychom pochopili příčiny posunu mikrobiomu prachu po vystavení světlu."

"Lidé tráví většinu času uvnitř budov, a tudíž je nevyhnutelné jejich vystavení prachovým částečkám, které obsahují celou škálu bakterií - včetně patogenů, jež mohou způsobit choroby," dodal. "Proto je důležité pochopit, jak prvky budov, které obýváme, ovlivňují prachový ekosystém, a jaký to může mít dopad na naše zdraví."

Tagy: bakterie úklid věda a poznání

Zdroje: ČTK,Daily Mail