Nespavost ohrožuje štíhlou linii, varují vědci
1. 5. 2015 – 9:05 | Člověk | pal | Diskuze:

Nespavci mají podle francouzských vědců větší předpoklady k obezitě. U žen je toto riziko 34procentní, u mužů 50procentní. Ve své studii to uvádí francouzský Národní ústav pro spánek a bdělost (INSV).
Do výzkumu vztahu mezi spánkem a výživou se zapojilo kolem 200 tisíc občanů od 18 let. Díky studii se podařilo poodhalit tajemství nespavost.
"Studie INSV ukázala úzký vztah mezi spánkem a obezitou. Obézní ženy mají o 43 procent vyšší předpoklady než ostatní ženy, že budou trpět nespavostí," uvádí profesor Damien Legér z INSV. U mužů prý nebyla zjištěna významná statistická odchylka.
Obezita je častější u lidí, kteří spí méně než šest hodin každý den. "Není to jen otázka vzorce chování, je to také biologický mechanismus, který způsobuje, že nedostatek spánku vede k nabírání na váze," uvádí profesor Legér.
Nespavost jako civilizační riziko
Problémy se spánkem má 22 procent lidí od 35 do 45 let věku. Nespavost postihuje zejména ženy a to ve dvaceti procentech. Muži trpí nespavostí jen ve 14 procentech. Muži si na totiž na rozdíl od žen častěji dávají po obědě šlofíka.
Francouzští vědci ostatně polední siestu přímo doporučují. Podle neurochirurga Brice Farauta třicetiminutová siesta stačí k tomu, aby se člověk zregeneroval a odpočinul si. Ve spánku navíc dochází k vylučování leptinu, což je hormon, který tělu signalizuje pocit sytosti. U lidí, kteří trpí nespavostí je hladina leptinu nízká, a tak trpí větším hladem.
Studie uvádí, že průměrný spánek trvá 6 hodin a 48 minut. Nicméně velké části populace si dostatek spánku neužije. "Více než 30 procent sledovaných spí méně než šest hodin denně a u těch, kdo pracují, to je až 50 procent," říká prof. Léger.
Největšími narušiteli spánku jsou hluk (např. doprava), světlo a v neposlední řadě i pracovní stres.