Nobelova cena za fyziku putuje k vědcům, kteří objevili neskutečné - řád v chaosu!

5. 10. 2021 – 11:56 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Nobelova cena za fyziku putuje k vědcům, kteří objevili neskutečné - řád v chaosu!
Tři letošní nobelisté za fyziku: zleva Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann a Giogio Parisi. | zdroj: Profimedia

Nobelovu cenu za fyziku za rok 2021 dostanou Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann a Giorgio Parisi za „za průkopnický přínos k pochopení složitých systémů".

Manabeho a a Hasselmanna ocenila Královská švédská akademie věd za „za fyzikální model zemského klimatu, popis jeho proměnlivosti a za spolehlivou předpověď globálního oteplování“. Každému připadne čtvrtina prestižní ceny.

Polovinu ceny dostane Parisi „za objev vzájemného působení a náhodných změn ve fyzikálních systémech od  atomového po planetární měřítko“.

Zjednodušili složité jevy 

Američan japonského původu Syukuro Manabe, který působí na Princetonské univerzitě, ve svých studiích určil, jak se zvýšené množství oxidu uhličitého v atmosféře odráží ve vyšších teplotách na povrchu Země. Jeho výzkum se stal základem současných klimatických modelů.

Německý vědec z Institutu Maxe Plancka Klaus Hasselmann zase vytvořil model, který popisuje propojenost počasí a klimatu. Jeho vědecká práce vysvětluje, proč mohou být klimatické modely spolehlivé, ačkoli počasí je proměnlivé až chaotické. Hasselmann také vyvinul metodu s jejíž pomocí vědci prokázali, že ke globálnímu oteplování přispívají emise z lidské činnosti – spalování fosilních paliv.

Italský fyzik z Univerzity La Sapienza Giogio Parisi objevil skryté opakující se modely v neuspořádaných strukturách. Jeho poznatky umožňují popsat zdánlivě náhodné jevy ve fyzice, matematice, biologii, anebo strojovém učení.

„Objevy, které jsou oceněny, svědčí o tom, že naše poznatky o klimatu stojí na pevných vědeckých základech, založených na důkladné analýze pozorování. A všichni letošní laureáti přispěli k tomu, že jsme získali hlubší vhled do vlastností a vývoje složitých fyzikálních systémů,“ řekl v úterý při představení držitelů cen Thors Hans Hansson, předseda Nobelova výboru pro fyziku.

Následuje chemie

Týden Nobelových cen otevřely v pondělí ceny za fyziologii a lékařství. Ve středu vyhlásí švédští akademici cenu za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se dozvíme jméno laureáta Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, kterou uděluje Švédská národní banka a která nepatří mezi ocenění zmíněné ve vynálezcově závěti.

Ceny budou tradičně předány 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Jejich držitelé dostanou medaile, diplom a deset milionů švédských korun, což podle aktuálního kurzu odpovídá 25 milionům českých korun.

profimedia-0020986573 Prestižní ceny jsou udělovány na základě poslední vůle vynálezce dynamitu. | zdroj: Profimedia

Loni dostali Nobelovu cenu za fyziku Roger Penrose, Reinhard Genzel a Andree Ghezová. Karolinský institut ocenil objevy, kterými přispěli k odhalení „nejtemnějších tajemství vesmíru“.

Matematický fyzik Penrose dostal polovinu ceny za matematický důkaz, že vznik černých děr je nevyhnutelný a přirozený proces, který vyplývá z obecné teorie relativity Alberta Einsteina. Druhou polovinu získali astrofyzik Genzel a astronomka Ghezová za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy.

Zdroje:

Nejnovější články