Nobelovu cenu za lékařství dostanou vědci, kteří zjistili, jak vnímáme teplo a chlad

4. 10. 2021 – 11:50 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Nobelovu cenu za lékařství dostanou vědci, kteří zjistili, jak vnímáme teplo a chlad
Letošní nobelisté za fyziologii a lékařství: Ardem Patapoutian (vlevo) a David Julius. | zdroj: Profimedia

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2021 dostanou Američané David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd ve Stockholmu. 

David Julius a Ardem Patapoutian identifikovali zásadní chybějící články v našem chápání složité souhry mezi našimi smysly a prostředím, píše se ve zdůvodnění institutu. Jejich objevy umožnily pochopit, jak mohou horko, chlad a mechanické síly podnítit nervové podněty, které lidem umožňují vnímat okolní svět a přizpůsobovat se mu.

K objevu pomohly chilli papričky

Profesor Kalifornské univerzity Julius a vědecký pracovník Institutu Howarda Hughese Patapoutian, vedli výzkum nezávisle na sobě. Jejich studie popisují, jakým způsobem se převádí teploty a tlak na elektrické signály, které potom zpracovává mozek.

Julius při výzkumu použil kapsaicin, štiplavou látku z chili papriček. S její pomocí nalezl čidla v nervových zakončeních, která v pokožce reagují na žár. Patapoutian v buňkách citlivých na tlak objevil nový druh čidel, které reagují na mechanické podněty v pokožce a vnitřních orgánech.

Švédští akademici zdůraznil, že objevy obou vědců se staly základem k vývoji léčby mnoha nemocí, zejména chronických bolestí.

Cena pro Američana Juliuse a Američana libanonského původu Patapoutiana se každopádně dá označit za překvapení. Očekávalo se, že ji dostanou vědci, kteří se podíleli na výzkumu mRNA vakcín proti covidu-19.

profimedia-0020986573 Prestižní ceny jsou udělovány na základě poslední vůle vynálezce dynamitu. | zdroj: Profimedia

Nobelovy ceny za lékařství otevřely týden Nobelových cen. V úterý vyhlásí cenu za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se dozvíme jméno laureáta Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, kterou uděluje Švédská národní banka a která nepatří mezi ocenění zmíněné ve vynálezcově závěti.

Ceny budou tradičně předány 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Jejich držitelé dostanou medaile, diplom a deset milionů švédských korun, což podle aktuálního kurzu odpovídá 25 milionům českých korun.

Zdroje:

Nejnovější články