Nositelná elektronika: Dobrý sluha, ale zlý pán

- Technologie autor: Jan Toman

Chytrá elektronická zařízení se stávají čím dál těsnější součástí našich životů. Ty tam jsou doby, kdy se chytrým telefonem chlubilo jen pár technologických nadšenců. Dokonce i takové „bomby“ jako brýle s displejem dnes už překvapí málokoho.

Pro někoho zcela zbytečný vynález, jiní už bez chytrých hodinek nedají ani ránu

Pro někoho zcela zbytečný vynález, jiní už bez chytrých hodinek nedají ani ránu,zdroj: Robert Scoble

Do módy přichází daleko osobnější nositelná elektronika jako třeba chytré hodinky nebo jejich o něco specializovanější varianta, fitness náramky.

Tento trend se navíc jen tak nezastaví. Téměř nikdo dnes nepochybuje o tom, že se budou chytrá elektronická zařízení s našimi těly sbližovat čím dál víc. Nejen, že vznikají daleko výkonnější varianty již existujících typů, ale v blízké budoucnosti se počítá mimo jiné s nástupem chytrého oblečení schopného monitorovat naše tělesné pochody.

Hudbou nepříliš vzdálené budoucnosti potom mohou být podkožní čipy nebo chytré tetování. Už náš zvyk každodenně používat chytré telefony z nás dělá do jisté míry kyborgy. Možná se ani nenadějeme a skončíme jako napůl lidé, napůl stroje.

Důležitou otázkou ovšem zůstává, jaký vliv bude mít čím dál intenzivnější spojování technických vychytávek s každodenním životem na lidskou psychiku.  První vlaštovkou v tomto směru je výzkum britských vědců na vzorku 200 žen využívajících fitness náramky, tedy zařízení monitorující tělesnou aktivitu, cvičení a množství spálených kalorií.

Téměř všechny účastnice si navykly náramek nosit neustále a už jen tento fakt vedl k tomu, že se začaly stravovat zdravěji, více a rychleji chodit a také častěji cvičit. Ve valné většině se z náramku stal přítel, provázející člověka životem. Ženy náramky často kontrolovaly a splnění naprogramovaných cílů u nich vedlo k pocitům uspokojení, štěstí, pýchy a další motivace.

Že je to až moc růžové, aby v tom nebyl háček? Neustálé nošení náramku mělo i výrazně stinné stránky. Účastnice se na něm staly do jisté míry závislými. Většina by se pro zapomenutý náramek vrátila domů i z práce, dobrá polovina se bez něj cítila nahá a své cvičení považovala za mrhání časem.

Nadpoloviční většina se zároveň cítila neustále pod tlakem a měla pocit, že náramek ovládá jejich každodenní činnosti. Dobrá třetina ho dokonce označila za nepřítele, vyvolávajícího v nich pocit viny.

Možná se není až tak čemu divit. Stačí si vzpomenout na kocoura Garfielda a jeho vztah k váze. Rozdíl ovšem je, že nenáviděnou váhu nemusel nosit všude s sebou.

Každý pokrok s sebou přináší světlé i stinné stránky a při zapojování čím dál většího množství chytrých zařízení do našich životů bychom to měli mít přinejmenším na paměti.

Tagy: technika fitness zdraví a životní styl chytré hodinky

Zdroje: The Conversation