Nová mapa světa vás překvapí. Je jiná než ty, které znáte z atlasů
24. 2. 2021 – 9:29 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:
Skupina astrofyziků a matematiků z Drexelovy a Princentonské univerzity sestavila dosud nejpřesnější 2D mapu světa. Pohled na ni patrně potěší stoupence teorie ploché Země.
Dvourozměrné mapy Země pokřivují realitu. Z učebnic a atlasů jsou neznámější dva druhy zobrazení: Mercatorovo a Gallovo-Petersovo. S každým z nich se pojí jiný typ „lhaní“ o skutečném poměru kontinentů a ostrovů.
Mercatorovo zobrazení pochází už ze šestnáctého století. Používá se zejména na námořních a leteckých navigačních mapách. Vzniklo nasunutím válce na globus tak, aby se válec dotýkal na rovníku. Poté byl protažen u pólů.
Mapa, jak je patrné, zvýrazňuje velikost pevninských mas blíž severnímu a jižnímu pólu. Grónsko na tomto zobrazení je téměř tak rozlehlé jako Afrika, byť ve skutečnosti je čtrnáctkrát menší.
Pozdější Gallovo-Petersovo zobrazení je co do poměru pevninských mas věrnější. Zplošťuje však oblasti u pólů, a naopak natahuje území blíž rovníku. Výsledek je opět pokřivený. Zatímco kolem rovníku jsou plochy pevniny roztažené svisle, u pólů zase vodorovně.
Nejnovější zobrazení oba tyto problémy řeší kreativně – namísto jedné mapy nabízí hned dvě. Projekce má podobu dvou kruhů – první zobrazuje Zemi ze severního pólu, druhá z jižního.
„Věříme, že jde o nejvěrnější plochou mapu Země, která zatím vznikla,“ popisují výzkumníci své dílo publikované zveřejnili na serveru arXiv.
„Vlastně jsme zplacatili svět, jako bychom ho přejeli parním válcem,“ popsal přístup vědců serveru ScienceAlert jeden z autorů mapy, astrofyzik Richard Gott. „Naše mapa je blíž tvaru koule než jiné mapy. Abyste viděli celý povrch koule, musíte s ní otáčet, abyste viděli celou Zemi na naší mapě, musíte ji rovněž otočit.“
Afrika a Jižní Amerika jsou však přetnuty vedví, což vytváří nepřesnost. Poměry velikostí kontinentů i oceánů jsou nicméně dodrženy věrněji – ačkoliv oblasti na okraji kotoučů jsou 1,57krát větší než oblasti u pólů.
„Žádná dvourozměrná mapa nemůže popsat tvar Země bez zkreslení,“ uzavírají autoři svou studii.
Jejich mapa by mohla vyhovovat těm, kteří mají za to, že soudobé mapy Země jsou pohrobky doby, v níž vznikaly. V jejich středu je vždy Evropa, která měla dominanci v době vzniku Mercatorova i Gallova-Petersova zobrazení. Dnešní svět je však mnohem globalizovanější.
Mapa se může líbit i stoupencům teorie ploché Země, což dokládá následující obrázek. V tomto případě je však podobnost čistě náhodná.