Oceán na Marsu skutečně byl. Čínští vědci tvrdí, že mají důkazy

12. 11. 2024 – 14:29 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Oceán na Marsu skutečně byl. Čínští vědci tvrdí, že mají důkazy
Skupinová fotografie čínského roveru Ču-Žung s přistávací plošinou na Marsu. Pořídila ho kamera, kterou rover shodil na povrch planety. Nepřipomíná to snad film Roboti od Chrise Wedgea? | zdroj: Profimedia

Stopy po oceánu mělo najít vozítko Ču-žung.

Čínský rover Ču-žung našel podle vědců stopy dokazující, že na severní polokouli rudé planety se před miliardami let rozprostíral oceán. S výzkumem však nesouhlasí americký odborník, který studoval v minulosti jiné důkazy o oceánu na Marsu.

Vědci diskutují o dávné přítomnosti tekuté vody na Marsu desítky let. Podle teorií mohl až třetinu rudé planety před 3,5 miliardami let pokrývat oceán. Podmínky tam mohly připomínat Zemi. Pak se ale všechno změnilo.

Mars přišel o atmosféru i všechnu vodu a proměnil se v chladnou pustinu. Vodu na Marsu hledá například americké vozítko Curiosity. V roce 2021 tam poslala rover i Čína. Ču-žung přistál v oblasti Utopia Planitia na severní polokouli planety. 

Jde o největší impaktní strukturu na Marsu i ve Sluneční soustavě. Geolog Po Wu z Hongkongské polytechnické univerzity publikoval v časopisu Scientific Reports studii, podle níž tam rover našel stopy po dávné existenci oceánu.

Ču-žung měl v okolí přistání objevit kuželovité prohlubně, mnohoúhelníková koryta a stopy toků, upozornil Po. Informace z vozítka, satelitní data a provedené analýzy navíc naznačily, že v blízkosti zkoumané oblasti se nacházelo pobřeží.

Ne každý s tím souhlasí

Oceán podle studie zřejmě vznikl zaplavením před skoro 3,7 miliardami let. Vodní plocha měla během 300 milionů let zamrznout, čímž se vyryla pobřežní linii, a pak zmizet. Výzkum podle slov jeho hlavního autora vodu na Marsu nepotvrzuje.

Bude podle něj zapotřebí mise, která úspěšně doručí na Zemi marťanské horniny k bližšímu prozkoumání. To planetární geolog Benjamin Cardenas z Pensylvánské státní univerzity je podle serveru ScienceAlert k čínské studii vyloženě skeptický.

Upozornil, že čínský tým nevzal v úvahu sílu marťanského větru roznášejícího sedimenty a opotřebovávajícího horniny po miliardy let. „I pomalá rychlost tamní eroze by za tak dlouhou dobu známky jakéhokoli pobřeží zničila,“ upozornil vědec.

Že mohl vítr horniny opotřebovat čínský tým krátce nato připustil. Cardenas se nicméně s čínským týmem shoduje na tom, že na Marsu kdysi oceán byl a že zjištění skutečnosti může prozradit, zda se tam kdysi vyskytoval i život.

„Většina vědců se domnívá, že život na Zemi vznikl buď pod hladinou oceánu, kde se horké plyny a minerály z podpovrchových vrstev dostaly na mořské dno, nebo v malých přílivových jezírkách, kde byla kombinace vody a vzduchu,“ řekl Cardenas.

Zdroje:
ScienceAlert

Nejnovější články