Děsivá věž Aztéků vydává další lidské lebky
15. 12. 2020 – 8:55 | Člověk | ave | Diskuze:
Zlověstný nález je svědectvím krutých rituálů zmizelé civilizace.
Archeologové odhalili 119 lidských lebek ve věži, která byla součástí rituálního místa Aztéků.
Místo se nacházelo v centru hlavního města jejich říše Tenochtitlánu. Tvořila ho rovná zeď z dřevěných tyčí a dvě kruhové zděné věže. Všechny stavby byly vyplněny lebkami lidí obětovaných bohům.
S nejnovějším objevem se jejich počet rozrostl na šest stovek. Není však konečný, protože práce na vykopávkách, které archeologové zahájili před pěti lety, pokračují.
Kultura lebek
"Očekávali jsme, že lebky budou patřit zajatým mužům-bojovníkům," řekl agentuře Reuters antropolog Rodrigo Bolanos, který se podílel na prozkoumání nálezu. "Jenže naše poznatky jsou děsivější, ve zdi věže jsme objevili také lebky žen a dětí."
#PrensaINAH ️
— INAHmx (@INAHmx) December 11, 2020
Arqueólogos localizan el costado este y la fachada externa de la torre de cráneos del Huei Tzompantli de Tenochtitlan; en la sección este de la torre se han visualizado, superficialmente, 119 cráneos humanos que se suman a los 484 identificados anteriormente. pic.twitter.com/B6FixWUQlO
Místo nazývané Tzompantli stojí poblíž hlavního tenochtitlánskeho chrámu Templo Mayor, zasvěcenému aztéckemu bohu války Huitzilopochtlimovi, bohu deště a úrody Tlalocovi a opeřenému hadu, bohu Quetzalcoatlovi. Pochází z patnáctého století
Archeologové se při výkopových pracích dostali až do hloubky 3,5 metru. Dosud ale nejsou u základů.
Drsné rituály
Slovo tzompantli v aztéčtině znamená police na lebky. Aztékové do nich ukládali lebky obětí rituálů, při kterých kněží vyřízli lidským obětem zaživa srdce z těla a poté oddělili hlavy.
Z poznatků antropologů vyplývá, že Aztékové hlavy zbavovali hlavy kůže a svalů, do holých lebek v místech spánků vyřízli díry a lebky navlékali na několik řad dřevěných tyčí pod pyramidou a naproti hlavnímu chrámu.
Postupem času ale lebky padaly z tyčí na zem. Aztékové je proto spojovali maltou do podoby dvou dutých kruhových pilířů o vnějším průměru 4,7 metru. Vytvořili tak stavby, v nichž lebky byly součástí nosné konstrukce.
Šokující nález u katedrály
Po dobytí aztécké říše Španělem Hernánem Cortésem a jeho conquistadory v roce 1521 vyrostlo na ruinách Tenochtitlánu hlavní město dnešního Mexika.
Pověst o věžích z tisíců lebek se rozšířila do Evropy už z dob, kdy byl Tenochtitlán dobyt. Svědectví o tisících lebek ale upadla do zapomnění. Leckteří historici je pokládali za mýty.
V roce 2015 však za hlavní městskou katedrálou začali dělníci opravovat inženýrské sítě a narazili na lebky. Na místo dorazili archeologové, kteří odkryli spodní část jedné z věží. Druhá, zatím neodkrytá věž, se patrně nachází pod nádvořím katedrály.
Z mýtu se tak stala historická realita.