Opravdu jsou lidé na jižním pólu vzhůru nohama?
14. 7. 2025 – 13:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
„Když jsem byla na jižním pólu, cítila jsem se stejně jako kdekoli jinde. Nohy jsem měla stále na zemi a obloha byla stále nade mnou,“ říká astrofyzička Abigail Bishopová. Jak je to ale možné? Nechodí lidé na jižním pólu hlavou dolů? Vše je pouze úhlem pohledu. Záleží jen na mozku a gravitaci, vysvětluje odbornice.
Když se podíváme na mapu nebo glóbus, představíme si lidi na severním a jižním pólu vůči sobě nohama vzhůru. Ti na jižním pólu by přitom měli stát hlavou dolů. Je to vtipná představa, realita je ale trošku jinde. Ano, z pohledu vesmírného pozorovatele by to byla skutečně pravda. Gravitace nás ovšem táhne směrem do středu planety, a právě tento směr náš mozek definuje jako „dolů“.
Úhel pohledu
Lidský organismus nevnímá, že je vzhůru nohama. Země je koule pohybující se prázdným prostorem a ve skutečnosti žádné „nahoře“ a „dole“ nemá. Rozhodující je pouze gravitační síla působící kolmo k povrchu. Proto se cítíme stejně bez ohledu na to, kde stojíme. Na jižním pólu byste se cítili úplně stejně jako kdekoli jinde.
Naše tělo změnu nezaznamená. Prozradí ji ale pohled na nebe. Měsíc uvidíme obráceně, známé krátery budou jinde. Podobně to bude se souhvězdími.
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) – kdyby měli nějakou obří lupu – by skutečně viděli lidi obráceně. Ti by ale tvrdili, že obráceně nejsou.