Ostatky dítěte vypovídají o pohřbech neandrtálců
14. 12. 2020 – 11:45 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:
Neandrtálci nám byli svým způsobem života a svými zvyky bližší, než si myslíme. Naznačuje to nová studie francouzských vědců.
Možná to byl chlapec, možná to byla dívka – to není jisté. Z rozboru kostí dítěte nalezených v jihozápadní Francii však vyplývá, že žilo před 41 tisíci let a zemřelo ve věku pouhých dvou roků.
Jeho ostatky byly označeny La Ferrassie 8, protože patřily osmému neandrtálci, kterého archeologové na místě s tímto názvem objevili.
Všechny kostry byly odhaleny v různých obdobích dvacátého století v lokalitě jeskyně lemované dvěma skalními úkryty ve vápencovém útesu. Archeologové, kteří na místě pracovali, se domnívali, že neandrtálci, jimž patřily, byli pohřbeni. Později však byla tato hypotéza zpochybňována.
Záleželo jim na mrtvých, pohřbívali je
Tým vědců z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum a Národního přírodovědného muzea se nedávno rozhodl ostatky dítěte La Ferrassie 8 nalezené počátkem sedmdesátých let detailně přezkoumat a vztah neandrtálců k mrtvým objasnit.
Vědci pročetli záznamy a polní deníky používané tehdejším výkopovým týmem a analyzovali kosti dítěte. Kromě toho provedli v jeskynním úkrytu La Ferrassie, kde byly ostatky nalezeny, nové vykopávky.
Jejich studie publikovaná v magazínu Scientific Reports naznačuje, že dítě bylo vskutku pohřbeno. Pohřbu nasvědčuje mimo jiné to, že se na jeho kostech nenašly otisky zubů – na rozdíl od kostí pocházejících z pravěkých zvířat objevených v okolí.
Vědci proto předpokládají, že neandrtálci vykopali jámu, do které dítě uložili. Ukazuje na to i hlava dítěte, která ležela výš než zbytek těla, ačkoli země byla na místě nakloněna v opačném úhlu. Neandrtálci si prostě s uložením tělíčka dali práci, záleželo jim na tom, kde a jak spočine.
Podobnost nikoli náhodná
"Chybějící stopy po masožravcích a také nízký stupeň prostorového roztroušení naznačují, že ostatky La Ferrassie 8 byly velmi rychle zakryty půdou… Pohřeb je tím nejpřirozenějším vysvětlením pro polohu, v níž byly ostatky nalezeny," píše se ve studii.
Studie zapadá do trendu poznatků, ze kterých vyplývá, že čím víc o neandrtálcích víme, tím jsou nám podobnější. Tím spíš by bylo překvapivé, kdyby se od našich předků lišili v tom, jak nakládali se svými zesnulými.