Papírové účtenky se raději nedotýkejte, není to bezpečné
18. 5. 2025 – 12:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Když jdeme do obchodu, na čerpací stanici nebo do restaurace a zaplatíme, obvykle je nám nabízena papírová účtenka. Nesahejte na ni, varuje americký lékař. Na jejím povrchu totiž číhají toxické, zdraví nebezpečné chemikálie.
„Termopapírové účtenky nepovažujeme přímo za plast, ale ten lesklý povlak na povrchu je polymer,“ říká Dr. Leonardo Trasande, profesor pediatrie a expert na enviromentální zdraví. S ním se dostávají do naší kůže při kontaktu s účtenkou toxické chemikálie.
Účtenky se obvykle vyrábějí z termopapíru, který chrání inkoust citlivý na teplo. Tento materiál obsahuje bisfenoly – chemikálie používané k výrobě plastů.
Nejznámějším bifenolem je BPA spojovaný se srdečními chorobami, problémy s plodností, rakovinou prsu a prostaty, astmatem a vývojovými problémy u dětí.
10 sekund doteku
BPA byl v USA při výrobě účtenek postupně vyřazen, nahradil ho ale podobně škodlivý BPS. Ten je v Evropě zakázán při výrobě nádob a obalů na potraviny, Kalifornie ho eviduje jako toxin škodlivý pro reprodukci a je spojován s rakovinou prsu.
Stačí deset sekund kontaktu s povrchem papírové účtenky, aby byla osoba vystavena množství BPS za bezpečným limitem.
Tak jako všechny plastové objekty v našem okolí, také účtenky s polymerem nás vystavují mikroplastům. Ty se hromadí v našem těle ve velkém a jejich vliv na lidské zdraví zatím není dostatečně pochopen.
Trasande radí: raději elektronické účtenky.