Počet mořských živočichů se za 45 let snížil o polovinu, informují ochránci

- Příroda autor: pal

Za 45 let se počet mořských živočichů snížil o 49 procent. Uvádí to studie, na které spolupracoval Světový fond na ochranu příroda (WWF) a londýnská zoologická společnost. V případě některých druhů, jako jsou tuňáci a makrely se jedná o 74 procentní úbytek. Jako hlavní příčinu snižování populace mořských druhů vidí ochránci v rybolovu a klimatických změnách. 

Některé druhy mořských živočichů vymírají rychleji díky intenzivnímu rybolovu. Ilustrační foto

Některé druhy mořských živočichů vymírají rychleji díky intenzivnímu rybolovu. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Oceánům škodí lidská aktivita. Ryby se loví rychleji, než se stačí reprodukovat, přičemž se ničí i populace nedospělých jedinců," řekl šéf WWF Marco Lambertini. Výsledek výzkumu je založen na pozorování 1200 živočišných druhů od roku 1970.

Největší úbytek studie zaznamenala v případě sumýšů, známých také pod názvem mořská okurka a považovaných za luxusní pokrm v Asii.

Na Galapágách se v minulých pěti letech jejich populace zmenšila o 98 procent, v Rudém moři o 94 procent.

Podle studie živočichové přicházejí také o své přirozené prostředí, jelikož ubývá například ploch s mořskými řasami nebo mangrovníky, které rostou na pobřeží v tropických oblastech a jsou domovem mnoha živočišných druhů.

Změny klimatu se projevují v oceánech absorpcí většího množství oxidu uhličitého. Voda je tak kyselejší, což mnoha živočichům nesvědčí.

Tagy: ryby zvířata a příroda ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK