Potvrzeno: Kostra z parkoviště skutečně patřila Richardovi III.
3. 12. 2014 – 20:15 | Člověk | Lukáš Grygar | Diskuze:
Dva roky nazpátek proběhla archeologickými kruhy vlna nadšení, když byly v rámci vykopávek v anglickém Leicesteru odhaleny základy středověkého františkánského kláštera. V čem byl výjimečný? Údajně šlo o pohřební místo jednoho z nejslavnějších monarchů historie.
Richard III. vděčí za svou nevalnou reputaci především Shakespearovi (respektive tudorovské propagandě), ale ať už to bylo s legendárním králem jakkoli, jeho hrob patřil vždy mezi vysněné cíle nejenom ostrovních archeologů.
Pátrání se před lety úspěšně zaměřilo na oblast v Leicesteru, kde před více než pěti sty lety stál klášter Grayfriars. Vykopávky na místě dnešního parkoviště přinesly své ovoce: kosterní pozůstatky, které napovídaly, že jejich někdejší majitel zahynul násilnou smrtí.
Rozhodující slovo ale musely říct zkoušky DNA. Protože Richard neměl žádné přímé potomky, bylo potřeba následovat genetickou nit, vinoucí se od jeho nejstarší sestry, Anny z Yorku. A ta nakonec tým badatelů dovedla ke dvěma lidem, kteří se doposud nikdy nepotkali: Wendy Duldigové a Michaelu Ibsenovi.
Vzorky jejich mitochondriální DNA (která se z valné části dědí po matce) potvrdily, že kosterní pozůstatky z parkoviště opravdu patřily sourozenci Anny z Yorku. A to byl poslední díl skládačky, který archeologové potřebovali.
Kostra, prošpikovaná deseti ranami, vykazovala řadu dalších indicií, které k Richardovi III. poukazovaly – například skoliózu páteře. Teď s definitivní platností víme, že nešlo o shodu náhod, ale pravé místo posledního odpočinku kontroverzního krále.