Probouzíte se uprostřed snu? Pozor. Může to signalizovat vážné nebezpečí

5. 2. 2025 – 16:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Probouzíte se uprostřed snu? Pozor. Může to signalizovat vážné nebezpečí
Svému duševnímu zdraví prospějete, pokud si mobil nebudete brát do postele. | zdroj: Profimedia

Opožděný nástup REM spánku zvyšuje riziko demence. Prevence? Správná spánková hygiena. 

Pokud se často probouzíte uprostřed snu, může to být varovný signál, že jste vystaveni vyššímu riziku rozvoje demence. Zjistili to vědci z Kalifornské univerzity (UCSF). Lidé vstupující do fáze REM spánku opožděně mají větší pravděpodobnost vzniku této závažné choroby, jež připravuje pacienty v pokročilém věku o důstojnost.

Probudíte se uprostřed nějakého napínavého snu celí zpocení a omráčení, zkontrolujete chytrý telefon, načež zjistíte, že už musíme vstávat, protože je ráno. Zná to většina z nás. Tohle ale může být podle nové studie problém, hlavně pokud se to děje příliš často. Znamená to zpoždění fáze REM spánku (rapid eye movement), kdy se nám zdají sny a náš mozek zpracovává vzpomínky a ukládá informace do dlouhodobé paměti.

Nedostatečný spánek během REM fáze nebo její zpoždění zvyšuje riziko vzniku demence, upozorňují autoři práce. Na jejich výzkum, v němž zkoumali spánek 128 lidí ve věku 70 let, z nichž polovina trpěla Alzheimerovou chorobou a třetina mírnými kognitivními problémy, upozornil list Daily Mail.

U osob s Alzheimerovou chorobou trvá podle výsledků přechod do REM fáze spánku v průměru více než 193 minut. U zdravých jedinců je to přitom méně než 98 minut. Tento zpožděný přechod souvisí s vyššími hladinami škodlivých bílkovin v mozku, jako jsou amyloid a tau, které poškozují jeho funkce. Pomáhá je vylučovat melatonin, pro který je REM spánek nezbytný. Pokud je ale nedostatečný nebo zpožděný, narušuje produkci spánkového hormonu. 

Zpoždění REM spánku narušuje schopnost mozku konsolidovat vzpomínky tím, že zasahuje do procesu přispívajícího k učení a paměti, vysvětlil Yue Leng, docent na Katedře psychiatrie a behaviorálních věd na UCSF.

Spánková hygiena 

Tvrdí, že pokud máme nedostatek spánku REM nebo tato fáze přichází se zpožděním, může to negativně ovlivnit nejen schopnost našeho mozku zpracovávat vzpomínky, ale i naše emocionální zážitky. Tento problém souvisí podle Lenga s vyšší produkcí stresového hormonu kortizolu, jenž může poškodit hippocampus – oblast mozku hrající důležitou roli v dlouhodobé paměti.

Jenom v Americe postihne demence každoročně asi 7 milionů lidí a vyžádá si více než 288 tisíc životů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2021 evidovala celkem 55 milionů případů po celém světě. Na konci tohoto desetiletí by to mohlo být 88 milionů a v roce 2050 až 139 milionů případů, varovala tehdy ve zprávě před nepřipraveností zdravotnických systémů na prudký nárůst pacientů s touto strašlivou chorobou.

Vědci z UCSF připomínají důležitost prevence. Ze všeho nejdůležitější je zdravý spánek s hladkými přechody do všech jeho fází, hlavně do REM. Žádný kofein ani alkohol před ulehnutím do postele a pozor na modré světlo. K rychlejšímu nástupu fáze REM si lze dopomoci melatoninem (spánkový hormon v doplňku stravy) nebo léky podporujícími REM spánek.

Nedávná studie také zjistila, že pravidelnost spánku je důležitější než jeho délka. To znamená, že člověk by si měl správně vytvořit co nejpevnější spánkový vzorec, například chodit spát ve 22:00 a vstávat v 6:00 každý den.

Zdroje:
Daily Mail, WHO, UCSF

Nejnovější články