Pravidelnost spánku je důležitější než jeho délka

23. 12. 2024 – 11:34 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Pravidelnost spánku je důležitější než jeho délka
Muž a žena. U každého funguje spánek jinak. | zdroj: Profimedia

Nepravidelnost spánku škodí nejen našemu srdci.

Spánek je pro naše zdraví zásadní a jeho nedostatkem si koledujeme o závažné zdravotní potíže. Ještě důležitější než délka, je ovšem pravidelnost. Lidé s nepravidelným spánkem mají vyšší rizika kardiovaskulárních chorob a dalších problémů. Podle vědců bychom měli každý den chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.

Spánek není pouze o odpočinku. Náš organismus se během něj regeneruje a připravuje na další náročný den. Pokud nespíme dostatečně dlouho, tak mu možnost regenerace odepíráme, čímž snižujeme jeho funkčnost i odolnost. Pokud chceme, aby náš organismus fungoval jako dobře namazaný stroj, měli bychom spát alespoň 7 až 8 hodin denně.

Musíme spát dostatečně dlouho, ale i pravidelně, zjistila nedávná studie publikovaná v časopisu Journal of Epidemiology & Community Health. Jinými slovy – nezáleží jen na tom, jak dlouho spíte, ale i kdy spíte a vstáváte.

Tým, jehož vedl Jean-Philippe Chapue z Ottawské univerzity v Kanadě, analyzoval data z britské biobanky od 72 tisíc lidí ve věku 40 až 79 let. Ti nosili po dobu jednoho týdne nositelná zařízení monitorující jejich spánek. Vědci vytvořili na základě získaných dat index pravidelnosti spánku (SRI) založený na bodování. Skóre nad 82 bodů značilo pravidelný spánek a pod 72 bodů nepravidelný spánek.

Pozor na vnitřní hodiny

Podle výsledků studie souviselo nižší skóre s vyšším rizikem infarktu, mrtvice a srdečního selhání. Osoby s nižším skóre se také častěji potýkaly s metabolickými poruchami, obezitou a horším duševním zdraví.

Pokud chodíte spát každý den v jinou dobu, riziko kardiovaskulárních problémů se zvyšuje až o 26 procent. I mírně nepravidelný spánek zvyšuje riziko srdečních problémů o 8 procent. Z výzkumu tedy vyplývá, že čím pravidelnější spánek, tím lépe.

Nepravidelný spánek a vstávání narušuje náš cirkadiánní rytmus – vnitřní hodiny ovlivňující ospalost, ale hlavně regulaci hormonů, metabolismus, krevní tlak a imunitní systém. „Probouzení každé ráno v jinou dobu opravdu narušuje vaše vnitřní hodiny, a to může mít nepříznivé zdravotní důsledky,“ cituje list The Guardian Chapuea.

Pravidelnost spánku a vstávání je důležitá během celého týdně, včetně víkendů. Pokud chcete dohnat spánek o víkendu, studie doporučuje jít spát například v pátek dříve, abyste v sobotu vstali ve stejnou dobu, nikoli později.

Výzkum také doporučuje zkusit najít pravidelnost spánku mezi směnami v práci. Zlepšíte tak kvalitu svého života.

Zdroje:
The Guardian, Journal of Epidemiology & Community Health

Nejnovější články