Ruský Progress shořel nad Tichým oceánem

- Vesmír autor: pal

Ruská nákladní loď Progress М-27М shořela v atmosféře nad Tichým oceánem. Příčinou poruchy, která Progress dostala na nesprávnou oběžnou dráhu, bylo zřejmě selhání jedné z částí nosné rakety.

Progress М-27М ve vesmíru

Progress М-27М ve vesmíru,zdroj: NASA

Ruská vesmírná agentura Roskosmos dopředu hlásila, že úlomky z vesmírného plavidla by neměly nikoho ohrozit. "Kosmická loď Progress M-27M přestala existovat 8. května 2015 v 5:04 moskevského času. Její vstup do atmosféry nastal nad střední oblastí Tichého oceánu," upřesnil Roskosmos. 

Přesné místo a čas pádu však nešlo do poslední chvíle s jistotou určit. Přetrvávaly tak obavy, že by sestup neovladatelné kosmické lodi k Zemi mohl ohrozit některou obydlenou oblast. Někteří ruští vědci například předpovídali, že případné úlomky mohou dopadnout na jih Sibiře. 

Zdroj agentury TASS z raketového a kosmického průmyslu v pátek sdělil, že prvotní příčinou havárie bylo zažehnutí motorů třetího stupně nosné rakety Sojuz-2.1a v nesprávný okamžik. Podle tohoto činitele šlo o technický problém konkrétního výrobku. "Jde o výjimečný případ, ne o systémovou chybu," zdůraznil. 

S nákladní lodí, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), navíc pozemní středisko ztratilo spojení hned po startu z kosmodromu Bajkonur 28. dubna a nemohlo ji tak dalšími zážehy navést na správnou oběžnou dráhu.

Tagy: Rusko vesmírná loď Roskosmos vesmírný program dobývání vesmíru Progress

Zdroje: ČTK