Ruský Progress se úspěšně připojil k ISS, kosmonauti dostali kyslík i pomeranče

- Vesmír autor: roj

Ruské nákladní lodi Progess se podařilo úspěšně připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), posádce přivezla 2,5 tuny zásob. Udělala tak "práci" za své dva předchůdce, kteří po cestě ztroskotali.

Vesmírné nákladní lodi Progress se podařilo připojit k Mezinárodní vesmírné stanici a dovézt tak kosmonautům zásoby

Vesmírné nákladní lodi Progress se podařilo připojit k Mezinárodní vesmírné stanici a dovézt tak kosmonautům zásoby,zdroj: Profimedia.cz

Progress dovezl náklad paliva, kyslíku, vody, potravin a vědeckého vybavení, který měl koncem dubna na ISS dopravit jiný ruský "vesmírný kamion", jeho let se ale nezdařil. Koncem června ztroskotala hned při startu také mise americké nákladní lodi Dragon.

Na orbitální stanici je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly, kteří na ISS stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka, jehož nynější mise začala koncem března a skončit má v září.

"Jídla je 430 kilogramů. Je to o 100 kilogramů více, než se vypravovalo na předchozí nákladní lodi," uvedla agentura TASS s odvoláním na údaje z řídícího střediska.

Podle Alexandra Agurejeva, který má zásobování vesmírné kuchyně na starosti, jde o standardní příděly vesmírné stravy, včetně masových a rybích konzerv, čerstvá jablka, pomeranče, rajčata, cibuli a česnek, jakož i sladkosti.

Ruská loď dopravila na ISS také americký náklad o hmotnosti 186 kilogramů a americké vědecké zařízení, které váží dalších 55 kilogramů.

Vesmírný kamion Progress, který měl koncem dubna na ISS dopravit zásoby, vypověděl poslušnost kvůli závadě třetího stupně nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS na Zemi.

Tagy: Rusko zahraničí technika Mezinárodní vesmírná stanice ISS Vesmír věda a technika Progress

Zdroje: ČTK