Recept, jak přežít zimu bez ruského plynu. Postavte si termosku vysokou jako věž

4. 7. 2022 – 10:33 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Recept, jak přežít zimu bez ruského plynu. Postavte si termosku vysokou jako věž
Závislost na ruském plynu je noční můrou některých evropských států. Například Německa, ale i Česka. | zdroj: Profimedia

Ruský útok na Ukrajinu i ruské hrátky s kohoutky na plynovodech přiměly evropské země hledat způsoby, jak se závislosti na téhle metanové hořlavině ze západní Sibiře zbavit.

Dvě desítky let Němci předpokládali, že Rusové jsou spolehlivým dodavatelem zemního plynu (v posledních letech téhle iluzi podlehli také čeští politici). Tímto postojem neotřásla ani ruská invaze do Gruzie nebo anexe Krymu. Obrat přinesl až ruský útok na Ukrajinu.

Němci teď překotně hledají způsoby a technologie, které jim umožní zbavit se ruského plynu.

Zelená termověž

Jeden z technologických způsobů náhrady zemního plynu při vytápění představila německá filiálka švédské energetické společnosti Vattenfall. Je jím věž vyplněná izolovanou ocelovou nádrží a naplněná horkou vodou, která bude vytápět berlínské domácnosti. Firma ji představuje na svém webu.

„Termověž“ se nachází v průmyslovém areálu u řeky Sprévy. Tyčí do výšky 45 metrů a zadrží až 56 milionů litrů horké vody přivedené téměř k bodu varu, na teplotu 98 stupňů Celsia.

warmespeicher_auben_innen_1180x787_90 Termověž (obří termoska), kterou v Berlíně postavila společnost Vattenfall. | zdroj: Kredit-Vattenfall

Po dokončení to bude největší evropský zásobník tepla. Avšak jen do doby, než Wattenfall postaví další termověž v Nizozemsku, která se plánuje a která má být ještě větší.

Voda v berlínské termověži bude ohřívána elektřinou vyrobenou z obnovitelných zdrojů – solárními panely a větrnými turbínami.

Spustí ji ještě letos

„Je to vlastně velká termoska, do které se bude ukládat teplo v létě. A až ho budete potřebovat, tak se jednoduše uvolní,“ cituje agentura AP Tanju Wielgossovou šéfku německé pobočky Vattenfallu. „Někdy máte v sítích dostatek elektřiny, kterou už nemůžete používat, a pak větrné turbíny vypínáte. Termověž může tuto elektřinu přijmout,“ vysvětluje Wielgossová.

Zařízení stálo daňové poplatníky 50 milionů eur a bude mít tepelnou kapacitu 200 megawattů.

Termověž má pokrýt podstatnou část spotřeby teplé vody v Berlíně během léta a nejméně deset procent spotřeby třímilionové metropole v zimě.

Plnit se začne během července. Běžný komerční provoz zahájí v dubnu příštího roku. Pomoci s vytápěním však má už tuto zimu, kdy bude ve zkušebním provozu.

Poměřováno německou závislostí na ruském zemním plynu je však berlínská termoska, která ohřeje část Berlína, příslovečnou kapkou v moři.

Zdroje:
AP, Wattenfall

Nejnovější články