Ruská snaha militarizovat vesmír skončila fiaskem, míní analytici
29. 4. 2025 – 13:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Ruské snahy o militarizaci vesmíru zřejmě utrpěly tvrdou ránu, soudí američtí analytici. Utajovaný satelit Kosmos 2553 prodělal na oběžné dráze technické problémy a jeho současný stav zůstává nejasný. Pokud je pravda, že se Rusko snaží o jadernou protisatelitní zbraň ve vesmíru, je tomuto cíli vzdálenější, než se myslelo.
Američané si mohou oddechnout. Ať už byla družice Kosmos 2553 čímkoli, nefunguje správně. Bezpečnostní analytici si začali od loňského roku všímat zvláštních technických poruch, které nasvědčovaly tomu, že Rusové nemají nad zařízením kontrolu. Všimli si například jeho nekontrolované rotace.
V prosinci vyhodnotili pravděpodobnost závažné poruchy jako „vysokou“. Satelit byl podle nich zřejmě stabilizován a jeho přesný stav není jasný. Shodují se však, že je pravděpodobně nefunkční.
„Tato pozorování silně naznačují, že satelit již není v provozu,“ uvedlo v prohlášení Centrum pro strategická a mezinárodní studia.
Satelit změnil výšku
Americké vesmírné velitelství potvrdilo, že si všimlo změn ve výšce, v které byla sonda umístěna (původně to bylo kolem 2000 kilometrů). Dále to však odmítlo komentovat.
Je otázka, zda skutečně šlo o technologii důležitou pro vývoj vesmírné jaderné protisatelitní zbraně nebo zařízení určené pro vědecké účely, jak tvrdí Rusko. Pokud budeme brát v potaz první možnost, tak jde o tvrdou ránou ruským snahám o militarizaci kosmu a vývoj vysoce nebezpečné zbraně, která by mohla s pomocí silného elektromagnetického pulsu (EMP) a umělých radiačních pásů zlikvidovat satelity v dalekém okolí.
Tím by navíc mohlo dojít ke znehodnocení celého pásma nízké oběžné dráhy na dlouhé roky. Pohybují se tam například satelity Starlink. Mělo by to tedy dramatický dopad na civilní infrastrukturu, včetně internetového připojení a navigace. Pro lidi na Zemi však satelit přímou bezpečnostní hrozbu nepředstavuje.