Rusko denacifikuje vesmír. Vyslalo tam Sojuz ‚Z‘

23. 3. 2022 – 17:15 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Rusko denacifikuje vesmír. Vyslalo tam Sojuz ‚Z‘
Horní stupeň Sojuzu s písmenem Z. | zdroj: Profimedia

Rusové vyslali symbol krvavé invaze do vesmíru.

V úterý ve 13:48 SEČ odstartovala z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-2.1a s horním stupněm Fregat-M. Nákladem této bezpilotní mise je družice Meridian-M n°20L.

Samotná mise není ničím mimořádná – až na jeden detail: na horním stupni Sojuzu je namalováno písmeno ‚Z‘, symbol ruské invaze na Ukrajinu (v terminologii ruského vedení – speciální vojenské operace).

Ruské ministerstvo obrany vykládá ‚Z‘ jako „za vítězství“ („za pobědu“), anebo také „úkol bude splněn“ („zadača budět vypolněna“). Úkolem je v tomto případě „denacifikace Ukrajiny“.

Písmeno je však také dáváno do souvislosti s často opakovanými hesly „Za mír!“ „Za Rusko!“ „Za prezidenta!“

Písmeno ‚Z‘ je vykresleno v podobě oranžové svatojiřské (gardové) stuhy se třemi černými pruhy, což je mimo jiné symbol vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Před sedmi lety se tato stuha stala znakem separatistů na východě Ukrajiny.

Označení rakety písmenem, pod kterým Rusové dobývají Ukrajinu, je dílem ministerstva obrany. „Pýcha Ruska, nosná raketa Sojuz-2.1a se symbolem podpory našim chlapcům ‚Z‘, odletěla ke hvězdám,“ cituje agentura Reuters z jeho prohlášení. 

Družice pro komunikaci s loděmi a letadly

Telekomunikační družice Meridian-M začali Rusové rozmisťovat před třemi lety. Mají duální režim, slouží armádní i civilní komunikaci. Přednostně je však využívá armáda ke komunikaci s loděmi a letouny.

Pro Američany a Evropany další důvod k tomu, aby se zamysleli nad pokračováním spolupráce s Rusy na stanici ISS.

Zdroje:
Space

Nejnovější články