'Vědro má ve dně díru, milá Lízo…' Kosmonauti utěsňují stanici ISS

2. 3. 2021 – 11:35 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

'Vědro má ve dně díru, milá Lízo…' Kosmonauti utěsňují stanici ISS
Kosmonauti zkoumající netěsnící modul stanice ISS. | zdroj: Profimedia

Ve vesmíru jako na Zemi: Kosmonauti vzali do ruky špachtli, nabrali na ni tmel a na oběžné dráze utěsňují děravou „karoserii“ stanice ISS.

Kosmonauti na vesmírné stanici ISS utěsňují trhlinu v přechodové komoře ruského modulu Zvězda (Hvězda), kterou uniká vzduch. Práce zahájili Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov v pondělí a chtějí je ukončit do pátku, píše agentura RIA Novosti.

Sáček s čajem a lepicí páska

K hermetickému utěsnění trhliny v modulu použijí kosmonauti montážní balíček. Jsou v něm stěrky, tmel z pryskyřice severoafrických jehličnanů, brousky, guma, vrtačka, vysavač, izolační páska a ochranné pomůcky.

Není jisté, zda v modulu není trhlin víc. Kosmonauti jich původně vytipovali šest, ale při podrobnější prohlídce v září zjistili, že vzduch uniká pouze v jediném místě. Teď ale pláš modulu prohledají ještě podrobněji mikroskopem.

Určit přesné místo, kudy vzduch uniká, se posádce podařilo určit až v polovině října za pomoci sáčku s čajem. Sáček se ve stavu beztíže pohyboval podle proudění vzduchu, a kosmonauty tak dovedl k místu, kde vzduch proudí ven.

Pokus utěsnit prasklinu za pomocí lepící pásky se nepodařil. Následující den se pokles tlaku zpomalil, ale jen nakrátko.

Zvezda_Diagram Schéma modulu Zvězda, kde jsou soustředěny vědecké přístroje. | zdroj: Wikimedia Commons

V listopadu kosmonauti vyspravili kritické místo novou záplatou, ale ani ta úniku trvale nezabránila. Zprvu se odhadovalo, že trhlina má 2,7 centimetru, ale nakonec se ukázalo, že je dlouhá 4,5 centimetru. Místo kosmonauti nafotili i z vnější strany.

Vyjde to napotřetí?

Modul Zvězda je klíčovou částí ruské části stanice. Postavila ji firma RKK Eněrgija a na oběžnou dráhu v roce 2000 vynesla raketa Proton. Má válcový tvar s délkou 13 metrů, maximálním průměrem 4,15 metru a jsou v ní soustředěny ruské vědecké přístroje.

V uzavřeném úseku modulu, kde se trhlina nachází, trvale klesá tlak.

Minulý měsíc nákladní loď Progress MS-16 dopravila na oběžnou dráhu zásoby kyslíku, speciální mikroskop potřebný pro prozkoumání trhliny a materiál i nářadí k opravě.

Tentokrát snad oprava dopadne líp než v předchozích dvou případech a v památném songu Lojza a Líza, kde Michal Tučný s Tomášem Linkou zpívají o děravém vědru, dlouhé slámě, tupé sekeře a suchém brousku.

Zdroje:
ČTK, ScienceAlert.com, Nedd.cz

Nejnovější články