Rusové budou číst historii vesmíru z teleskopu ponořeného v jezeře
15. 3. 2021 – 13:37 | Vesmír | Nedd.cz | Diskuze:
![Rusové budou číst historii vesmíru z teleskopu ponořeného v jezeře](https://im.tiscali.cz/nedd/2021/03/15/1271487-profimedia-0597219180-base_16x9.jpg.1152?1615827787.0)
Novým zařízením, postaveným s pomocí Čechů a umístěným kilometr pod hladinou jezera, nahlédnou vědci do doby zrodu galaxií.
Je to unikátní teleskop, ve kterém najdeme i českou stopu. Rusové ho stavěli od roku 2015 za spolupráce Čechů, Němců, Poláků a Slováků a bude sloužit k pozorování proudu neutrin, nejmenších známých částic, jejichž rychlost se blíží rychlosti světla. V sobotu jeho první část spustili otvorem v ledu do mrazivých vod sibiřského Bajkalu, největšího sladkovodního jezera na Zemi.
Neutrina jsou schopna dostat se v neměnné formě na Zemi. Představují proto cenný zdroj informací o tom, co se dělo ve vesmíru před několika miliardami let, a také o objektech, z nichž částice vznikly.
Teleskop by vědcům mohl pomoci odhalit tajemství vzniku galaxií a vesmíru.
„Můžeme očekávat, že objevy, které díky teleskopu uděláme, nám umožní vyřešit mnoho vědeckých úkolů. Zejména očekáváme, že naši vědci přispějí k tomu, abychom všichni pochopili, jak vesmír funguje a abychom si mohli přečíst jeho historii, například to, jak se vlastně rodily galaxie,“ prohlásil při sobotním spuštění prvních bloků zařízení ministr vědy a vysokého školství Valerij Falkov.
Plovoucí observatoř nazvaná Bajkal-GVD (zkratka pro Gigaton Volume Detector) se skládá z řetězců s propojenými sférickými skleněnými a nerezovými moduly. Její první části spustili v sobotu do hloubky jednoho kilometru.
A proč bude pod vodou? Protože neutrina jsou ve vodě snáze detekovatelné.
Teleskop bude po doplnění největší svého druhu na severní polokouli. Svou velikostí překoná obdobnou neutrinovou observatoř Ice Cube v Antarktidě.