S divokými včelami to v Evropě vypadá bledě. Zmizí úplně?

- Příroda autor: pal

Divoké včely možná už brzy úplně zmizí z Evropy, ohroženo je na evropském území až 60 procent z dvou tisíc druhů divokých včel. Na tragický stav včelstva upozorňuje nová studie Evropského červeného seznamu včel, kterou ve středu představilo ekologické hnutí Duha. Velký podíl na vymírání včel má pěstování plodin určených pro výrobu biopaliv jako je řepka, slunečnice nebo soja. Problém se týká i Česka. 

Divoká včela opyluje víc květin než včela medonosná

Divoká včela opyluje víc květin než včela medonosná,zdroj: ThinkStock

Na úbytku včel se podle expertů podílí intenzivní zemědělství, které je zejména pro českou přírodu čím dál tím nebezpečnější. Zvětšuje se také plocha, na které se pěstují plodiny určené pro výrobu biopaliv. Včely pak nestíhají plodiny opylovat, protože jich je zkrátka málo. 

Pěstování obilovin a jiných rostlin určených pro lidskou potravu ubývá a nahrazuje je řepka. Stát by podle ekologů měl mnohem více podporovat drobné zemědělce, kteří pěstují různorodé plodiny vhodné k opylování. Také větší část zemědělských dotací by se podle ochránců měla soustředit na zajištění lepších podmínek pro všechny opylovače, ale hlavně pro včely.

Odborníci z hnutí Duha také navrhují snížit množství pesticidů, které kromě škůdců hubí i včely. Ekologové kromě toho vyzývají české úřady, aby podporovaly takové zemědělské postupy a technologie, které jsou k přírodě šetrné.

Opylovači obecně mají nezastupitelnou úlohu v produkci potravin. Jen v Evropě ročně opylují plodiny v hodnotě 605 miliard korun. Nejvýkonnějšími opylovači jsou právě včely. Nedávný výzkum odhalil, že některé druhy divokých včel opylují za jednu minutu více květů než včela medonosná. Většina divokých včel ovšem žije samotářským životem v hnízdech, které si budují třeba v dutině stromu.  

Tagy: Evropa ekologie Česko ochrana přírody zvířata a příroda

Zdroje: ČTK