Skotští vědci vypěstovali první orgán v těle zvířete
25. 8. 2014 – 16:30 | Člověk | Lukáš Grygar | Diskuze:
Když potřebujete ledvinu nebo srdce k transplantaci, potřebujete také jejich dárce. Tuhle praxi ale mění pokrok ve výzkumu kmenových buněk, ze kterých se podařilo poprvé v historii vypěstovat orgán přímo v těle laboratorní myši.
Šlo konkrétně o brzlík, sloužící k dozrávání jednoho z druhů bílých krvinek, tzv. T-lymfocytů. Vědci z Edinburské univerzity nejprve odebrali kmenové buňky z myšího embrya a následně je geneticky naprogramovali tak, aby z nich v hositelském těle vyrostl kýžený orgán.
To se skutečně podařilo a šlo prý překvapivě přímočarý proces. Brzlík je přitom orgánem, který se svým chováním zásadně liší od další tkáně: funguje v podstatě jako „zkouška z dospělosti“ pro daný druh krvinek, jejichž schopnost rozpoznat spřátelené molekuly od cizích je v brzlíku otestována a vadné krvinky čeká buněčná smrt.
Uměle vypěstovaný brzlík tohle všechno zvládl na výbornou a může se tak stát předvojem složitějších orgánů: rakouští vědci už vloni vypěstovali jakýsi mini-mozek, odpovídající vývojovému stádiu devítitýdenního lidského plodu.
Celé odvětví čeká složitá etická debata, ve které ale nelze zapomínat na skutečnost, že uměle vypěstované orgány budou zachraňovat životy tam, kde dárci scházejí.