Tento chytrý respirátor s aplikací vás upozorní na koronaviry v okolí

17. 12. 2020 – 18:47 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Tento chytrý respirátor s aplikací vás upozorní na koronaviry v okolí
Chytrá ochranná rouška, vítěz soutěže Pandemic Response, pořádané Massachusettským technologickým institutem. | zdroj: Burzo Ciprian

Jak budou vypadat budoucí respirátory a ochranné roušky? Nepředstavujte si je jako kus látky s gumičkou nebo provázkem, ale jako high-tech zařízení propojené s chytrým telefonem.

Rumunský konstruktér a designér Burzo Ciprian svůj futuristický respirátor nazval Social Mask a vyhrál s ním soutěž Pandemic Response (Odpověď na pandemii), vyhlášenou Massachusettským technologickým institutem.

Klíčovou částí sociální masky je biosenzor, který zaznamenává patogeny ve vzduchu. Zabudován je v ní také senzor, který měří teplotu nositele, a pochopitelně i ventilace s filtrem.

Senzory se přes Bluetooth propojí s chytrým telefonem, který vám ukáže potřebná data. Pomocí aplikace jste informováni o nebezpečných mikroorganismech včetně koronavirů.

Aplikace vyhodnotí stupeň rizika prostředí, ve kterém se pohybujete, a když ve vzduchu detekuje nebezpečné patogeny, upozorní na hrozbu nákazy.

Nainstalovaná aplikace má spoustu funkcí. Jednou z nich je třeba mapa, na které uživatel vidí, kolik lidí v jeho okolí má Social Mask nasazenou. Z této mapy dokáže aplikace vyhodnotit situaci v okolí a uživatele upozorní, které oblasti se má vyhnout.

Většina částí sociální masky je vyrobena technologií 3D tisku z polykarbonátu a polypropylenu, tedy z materiálů, které jsou bezpečné pro alergiky.

"Propojení masky s naším smartphonem je technologie pro budoucnost,“ říká Ciprian. "Je přece užitečné vědět, kdo je v naší oblasti infikován a mít aktuální informace na smartphonu o tom, co biosenzor zjistil z analýzy částic v okolí."

Zdroje:
mit.edu

Nejnovější články