Tento titánský predátor ovládal prehistorická moře. Vědci ho popsali z fosilií
8. 9. 2021 – 23:50 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:
Bylo to bizarní stvoření, které mělo na svou dobu titánské rozměry a také zabijácké schopnosti.
Před půl miliardou let byla moře plné tvorů, kteří vypadali spíš jako mimozemšťané než mořští živočichové, jaké známe z dnešních moří. Jedním z nejpodivnějších byl živočich dorůstající délky půl metru.
Titán dávných moří
Tvora popsali paleontologové Jean-Bernard Caron a Joseph Moysiuk z kanadského Královského muzea v Ontariu. Titánskému členovci dali výstižné jméno – Titanokorys gainesi.
Tehdejší tvory, z nichž většina by se vešla do lidské dlaně, mnohonásobně přerůstal. Jeho fosilie objevili v národním parku Kootenay, který se nachází v kanadských Skalistých horách. Studii s rozborem nálezu a popisem tvora ve středu v publikovali v časopise Royal Society Open Science.
Titanokorys patří do řádu členovců, kteří se rozšířili v mořích po kambrijské explozi před 540 miliony lety.
Kambrická exploze je označení pro náhlý nárůst mnohobuněčných živočichů z období kambria. Nárůst velikosti a komplexnosti tehdejších tvorů způsobit nárůst kyslíku v atmosféře a vodě, který umožnil kolagenu účinně spojovat buňky.
„Samotná velikost tohoto živočicha je naprosto ohromující, toto je jeden z největších živočichů z kambria, jaký kdy byl nalezen,“ píše Jean-Bernard Caron v úvodu studie.
Titanokorys měl složené oči, jaké známe u hmyzu, velkou hlavu, která zabrala dvě třetiny jeho délky a ústa ve tvaru plátku ananasu lemované ostrými zuby. Byl vybaven klepety s ostnatými drápy, kterými chytal kořist a na těle měl řadu ploutví, pomocí kterých plaval.
Jeho krunýř, kterým připomínal želvu, naznačuje, že se přizpůsobil životu u mořského dna. Živil se patrně živočichy, kteří se zahrabávali do oceánského dna, jako jsou červi.
„Tito podivní tvorové měli velký dopad na kambrijské ekosystémy mořského dna. Jejich klepeta vypadala jako hrábě a nepochybně byla účinná. Cokoli, co Titanokorysové zachytili svými ostny, přivedli k ústům. A obrovský hřbetní krunýř mohl na dně fungovat jako pluh,“ prohlásil při představení studie Caron.
Pohled půl miliardy let zpátky
Fosilii Titanokoryse nalezli v Mramorovém kaňonu, který byl místem mnoha objevů kambrijských zkamenělin starších než půl miliardy let.
Jedním z těchto objevů byl Cambroraster falcatus, pojmenovaný s odkazem na hvězdnou loď Millenium Falcon z Hvězdných válek, kterou svým krunýřem připomíná.
Ve videu můžete vidět oba tvory - Cambrorastera a poté o něco většího Titanokoryse.