Tvář Země se změnila k nepoznání. Dosud nejpřesnější animace ukazuje její proměnu

6. 3. 2023 – 23:14 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Tvář Země se změnila k nepoznání. Dosud nejpřesnější animace ukazuje její proměnu
Úsvit v oblasti Godrevy v anglickém hrabství Cornwall. Před miliony let byla tato oblast ještě spojena s evropským kontinentem. | zdroj: Profimedia

Geologové sestavili nový, dosud nejpodrobnější model proměn naší planety. Pomůže předpovědět budoucnost Země.

Podrobný geologický model ukazuje posledních 100 milionů let proměn Země. Sestavili ho geologové z geovědeckého ústavu univerzity v Sydney a Institutu věd o Zemi ve francouzském Grenoblu.

Model propojuje geodynamické, tektonické a klimatické procesy s procesy na povrchu planety v rozlišení až 10 kilometrů. Je rozdělen do časových úseků po milionu letech. Ve zjednodušené podobě ho představuje následující animace. 


Geologové mají za to, že digitální nástroj, který sestavili, pomůže lépe pochopit minulost a předpovědět budoucnost Země. Badatelé teď dostanou do rukou mapy, které ukazují, jak vznikala současná geofyzikální krajina a jak miliony tun sedimentů proudily do oceánů, což dosud žádný model nezachytil.

„Podnebí, tektonika, proudící řeky a čas vytvářejí dohromady mocné síly, které mění tvář naší Země. Naše znalosti tohoto dynamického procesu jsou přitom dosud kusé," upozorňují vědci ve studii publikované počátkem března v prestižním vědeckém časopise Science, v níž nový model odhalující detailní dynamiku zemského povrchu představují.

„Abychom mohli předpovídat budoucnost naší jedinečné planety, musíme nezbytně pochopit také její minulost. Naše geologické modely dosud poskytovaly pouze útržkovité pochopení toho, jak se formovaly nedávné fyzikální prvky na zemském povrchu. Pokud jste se snažili najít souvislý model vzájemného působení říčních povodí, eroze v globálním měřítku a ukládání sedimentů ve vysokém rozlišení za posledních 100 milionů let, tak jste narazili na to, že neexistuje,“ cituje web Univerzity Sydney  vedoucího autora studie, australského geofyzika Tristana Sallese.

Předpovíme příští tvář planety?

V současnosti existuje několik teorií o tom, jak by se mohl zemský povrch dál vyvíjet. S pomocí nového modelu je mohou badatelé mohou otestovat a vybrat scénář, který je nejreálnější.

Kromě vlivu globálního oteplování na vývoj Země mohou vědci pomocí modelu zkoumat i koloběh uhlíku na planetě v průběhu milionů let.

Nový model, který jsme vypracovali a poskytli vědě, pomůže  předpovídat budoucnost. Naše zjištění poskytnou podrobné dynamické podklady pro vědce z různých oborů. Budou si moci ověřit své hypotézy týkající se například různých biochemických cyklů nebo biologické evoluce,“ upozorňuje Salles.

Výsledek zmíněné studie je podle jejích autorů cenný také tím, že zachycuje dynamiku přenosu sedimentů z pevniny do oceánů. Pochopení tohoto jevu je zásadní pro poznání chemie oceánů, která se nyní rychle mění v důsledku klimatických změn. Může nám pomoci předpovědět vývoj oceánského prostředí.

Podrobný model by také měl umožnit vědcům testovat různé teorie o tom, jak bude na měnící se klima reagovat zemský povrch.

Zdroje:

Nejnovější články