Umíme vrátit diagnózu PTSD, šokují vědci
13. 5. 2025 – 17:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Neurovědci z Texaské univerzity a Baylor University vyvinuli zařízení stimulující takzvaný bloudivý nerv slabými elektrickými impulsy, které pomáhají zmírnit příznaky posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Ty v kombinaci s klasickou terapií úplně mizí.
Pacient s PTSD si nasadí na krk měkký obojek tak, že se v něm umístěný malý čip nachází těsně nad bloudivým nervem. Ten pomáhá řídit srdeční frekvenci, trávení, imunitu a další funkce. Obojek vyvolává mírné elektrické impulsy, které příznaky poruchy mírní.
Jedná se vlastě o vylepšenou stimulaci bloudivého nervu, což je metoda tradičně používaná k léčbě problémů jako epilepsie, tinnitus, nedostatek spánku či deprese pomocí mírné elektrické stimulace. Experti totiž věří, že stimulace nervu může pomoci mozku s adaptací a změnami na neurologické úrovni.
Vědci však metodu upravili – kromě hyper-cílené stimulace zahrnuje i konvenční hovorovou terapií, během které jsou osoby s PTSD konfrontovány se svými traumatickými vzpomínkami, což ji má pomoci se s nimi vyrovnat a příznaky poruchy zmírnit.
Revoluce v boji proti traumatům
Vědci nechali v první fázi klinických studií devět pacientů absolvovat dvanáct sezení kombinujících stimulaci čipem a expoziční terapii. Po jejich skončení se pacienti zúčastnili čtyř kontrol. Pozoruhodné je, že všechny příznaky PTSD na konci studie úplně zmizely, tvrdí odborníci.
Je to obrovský příslib do budoucna, přestože byla metoda otestována jen na malém vzorku subjektů, domnívá se hlavní autor práce Michael Kilgard.
„V takové studii se některé subjekty obvykle uzdraví, ale jen zřídka je vzata diagnóza PTSD zpět. Většina z nich má tuto diagnózu po zbytek života. V tomto případě jsme zaznamenali stoprocentní konec diagnózy,“ uvedl odborník.
Tým hovoří o tom, jak tento pokrok změní boj proti traumatům. Celkem 40 procent pacientů ve studii již není diagnostikováno a 20 procent předčasně ukončilo léčbu.