Už žádné místo na Zemi nebude bez mobilního signálu. Starlink ho pošle přímo do mobilu

26. 8. 2022 – 14:58 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Už žádné místo na Zemi nebude bez mobilního signálu. Starlink ho pošle přímo do mobilu
Ilustrace satelitů Starlink na oběžné dráze. | zdroj: Profimedia

Technologie satelitního internetu bude dostupná na celé planetě, kdekoliv uvidíte na oblohu. A to přímo ve vašem mobilu.

Nejbohatší člověk Elon Musk oznámil další ze svých velkolepých plánů. Jeho cílem je odstranit zóny bez mobilního signálu. Musk k tomu použije satelity Starlink od své společnosti SpaceX, které krouží na oběžné dráze a šíří internet.

Nastupují satelity druhé generace

Satelity se připojí přímo k telefonům mobilního operátora T-Mobile. Jejich majitelé dostanou přístup ke službám i na nejodlehlejších místech mimo dosah pozemních zdrojů mobilního signálu. Majitel SpaceX Elon Musk a generální ředitel T-Mobile Mike Sievert to oznámili ve čtvrtek v texaském městečku Boca Chica, kde má základnu SpaceX.

„Nejdůležitější na tomto projektu je, že nikde na světě už nebudou mrtvé zóny pro váš mobilní telefon.”                                                             Elon Musk, zakladatel SpaceX

profimedia-0716687062 Elon Musk představuje v kulisách svých raket v texaském městečku Boca Raton plán, jehož cílem je odstranit na planetě zóny bez mobilního signálu. | zdroj: Profimedia

Nyní kolem Země obíhá 2700 satelitů Starlink, které šíří vysokorychlostní internet. A rychle přibývají další.

SpaceX se nově chystá vypouštět satelity Starlink druhé generace, které umožní přijímat internetový signál v běžných mobilních telefonech bez hardware ke komunikaci se satelity, informuje agentura Reuters.

Nebude ani nutné instalovat nějaké aplikace nebo aktualizace . Nová služba bude schopna poskytovat signál i během přírodních katastrof, které vyřadí z provozu vysílací věže, a tak přeruší signál.

Za pakatel?

„Nejdůležitější na tomto projektu je, že nikde na světě už nebudou mrtvé zóny pro váš mobilní telefon,” řekl Musk, když ve čtvrtek v Boca Chica se Sievertem představoval projekt. Při tom vyzval další světové operátory, aby se do něj zapojili.

profimedia-0716687064 Generální ředitel T-Mobile Mike Sievert a majitel SpaceX Elon Musk. Hlavní figury nového projektu. | zdroj: Profimedia

Nová služba dovolí na současných mobilních telefonech přijímat SMS zprávy od konce roku 2023, hlasové hovory a datové služby budou následovat později. Jako první k ní budou mít přístup zákazníci amerického T-Mobilu

Sievert očekává, že služba bude bezplatná pro většinu mobilních programů, ale připouští, že uživatelé s nejlevnějšími službami si za ni připlatí.

Zdroje:

Nejnovější články