Čína hledá způsob, jak vypnout nebo zničit satelity Starlink

27. 5. 2022 – 18:17 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Čína hledá způsob, jak vypnout nebo zničit satelity Starlink
Počítačový obrázek sestavy satelitů Starlink na oběžné dráze. | zdroj: Profimedia.cz

Pokud se dostaneme do konfliktu s Amerikou, musíme být schopni vyřadit ze hry satelitní konstelaci Starlink, upozorňuje čínská generalita.

Čínští vědci a experti spojení s obranným průmyslem země hledají způsoby, jak vypnout nebo zničit satelity sítě Starlink. Číňané se obávají, že satelitní konstelace může být hrozbou pro bezpečnost státu, píše deník South China Morning Post, který vychází v Hongkongu.

Obavy ze satelitního internetu, který vyvinula a provozuje společnost SpaceX technologického vizionáře Elona Muska, zesílily poté, co tato konstelace začala sloužit Ukrajincům. Čínská generalita vidí v orbitální infrastruktuře protivníka.

„Měli bychom vyvinout metody měkkého a tvrdého přístupu, které by Starlink zbavily funkcí a zničily jeho operační systém," píše se ve studii vedené výzkumníkem z Pekingského institutu telekomunikací Žen Jüan-čenem. Studie byla publikována v magazínu Moderní obranné technologie, ze které cituje South China Morning Post.

Čína podle studie potřebuje rychle vyvinout systém s vysokým rozsahem a také citlivostí pro nepřetržité sledování každého ze satelitů Starlink.

Kšefty s Pentagonem

Elon Musk se v Číně těší oblibě. Číňané v něm vidí vzor pro své inovace. Poté, co se se loni dva satelity Starlink přiblížily nebezpečně blízko k čínské vesmírné stanici, se však v čínských médiích často připomíná, že Musk spolupracuje s Pentagonem.

Jeho SpaceX například vyvíjí obranné technologie založené na platformě Starlinku, včetně citlivých přístrojů schopných zaznamenat a sledovat hypersonické zbraně pohybující se až pětinásobkem rychlosti zvuku v zemské atmosféře.

Experti v čínské studii odhadují, že americké vojenské drony a stíhačky typu stealth by se Starlinkem mohly získávat až desetkrát rychlejší data.

Starlink už získal významnou roli ve válce na Ukrajině. Musk tam na žádost Ukrajinců aktivoval služby svého ‚mezihvězdného internetu‘ a do země poslal kamiony plné terminálů.

Satelitů jako smetí

Satelitní Starlink teď udržuje ukrajinská města v oblastech s poškozenou komunikační infrastrukturou připojená k internetu. Využívají ho ukrajinští záchranáři a také dělostřelci či příslušníci Aerorozvidky, kteří pomocí satelitního systému vyhledávají cíle.

Rusko má technologii na sestřelování satelitů. Před útokem na Ukrajinu testovalo střelu, která zničila jednu z vysloužilých ruských družic. Starlinku na Ukrajině se však Rusové tak snadno zbavit nemohou. Musk v rozhovoru pro magazín Business Insider vysvětlil proč.

„Nahoře jsou dvě tisícovky satelitů (Starlink). To znamená, že by (Rusové) museli vystřelit mnoho protisatelitních střel,“ řekl a upozornil: „Věřím, že jsme schopni (SpaceX) vypouštět satelity rychleji, než oni dokážou odpalovat své střely. Doufám ale, že to nebudeme muset testovat.“

Tuto realitu si Číňané uvědomují. S více než 2300 satelity a jejich narůstajícím počtem na oběžné dráze je Starlink vysoce odolný, protože může fungovat i po zničení části satelitní sítě. Kromě toho, trosky ze satelitů by mohly ohrozit čínskou orbitální stanici. A co víc, náklady na sestřelení jednoho malého satelitu by mnohonásobně převýšily jeho cenu.

„Starlink tvoří decentralizovaný systém. Plánovaná konfrontace se proto netýká jednotlivých satelitů, ale celého systému,“ cituje South China Morning Post z magazínu Modern Defence Technology.

Jak rozebrat satelitní pavučinu

Hongkongský deník připomíná, že Čína už vyvinula laserová zobrazovací zařízení, která mohou fotografovat satelity na oběžné dráze v milimetrovém rozlišení. „Kromě optického a radarového snímkování musíme být ale schopni zaznamenat signály z každého satelitu Starlink, abychom zachytili jakoukoli případnou hrozbu,“ cituje hongkongský deník ze zmíněné studie.

South China Morning Post také píše, že Čína vyvíjí antisatelitní technologie, včetně mikrovln, které mohou rušit komunikaci nebo spalovat elektronické součástky. Čínští vědci rovněž vyvinuli kybernetické zbraně určené k proniknutí do satelitních komunikačních sítí, lasery pro oslepení nebo poškození satelitů i nanosaty, které mohou být vypuštěny v obrovských počtech a ochromit družice.

SpaceX ani Elon Musk na čínské plány zatím nereagovali.

Zdroje:

Nejnovější články