V Evropě se probouzí supervulkán. Vybuchnout může kdykoli, bijí na poplach vědci
1. 4. 2025 – 12:35 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Lidé žijící v okolí italské Neapole pociťují nejistotu. U nohou jim totiž leží největší supervulkán v Evropě, který může bez varování vybuchnout. Upozornil na to Národní ústav pro geofyziku a vulkanologii (INMGV) po sérii nedávných zemětřeseních. Úřady už se připravují na nejhorší.
Campi Flegrei (Flegrejská pole) je největší supervulkán v Evropě, ležící asi 20 kilometrů západně od Neapole. Jedná se o takzvanou kalderu, jejíž aktivita se vyznačuje poklesem nebo naopak růstem výšky povrchu. Nachází se v hustě obydlené oblasti, kde žije asi půl milionu lidí, například ve městech Pozzuoli se 75 tisíc obyvateli a Bacoli se zhruba 26 579 obyvateli.
Tato města leží v takzvané červené zóně s vysokým stupněm ohrožení. Tam spadají i některá předměstí Neapole. Zbytek tohoto města se nachází ve žluté zóně se zvýšenou hrozbou zamoření sopečným popelem v případě erupce.
Odborníky kaldera znervózňuje delší dobu, jejich obavy ale vzrostly po nedávných silných otřesech letos v březnu a loni v květnu – v obou případech se jejich síla pohybovala kolem čtyř magnituda.
Znepokojivý pohyb v zemské kůře
Před kalderou nedávno varoval podle serveru The Munich Eye vědec Giuseppe Mastrolorenzo z INMGV. On s kolegy pozoruje od roku 2005 znepokojivý pohyb v zemské kůře způsobený sopečnou činností, takzvaný bradyseismus. Od roku 2012 přitom zesílil s obrovským nárůstem plynů. „Situace je proto nepředvídatelná,“ zdůraznil.
Činnost Campi Flegrei přirovnal k Etně. Vybuchnout může náhle kdykoli. „Nemáme vůbec žádnou jistotu, kdy a kde se otevře erupční štěrbina.
Úřady už pracují na plánech, jak v případě krize evakuovat půl milionů lidí během 72 hodin, napsal server Euronews. V květnu minulý rok proběhlo v ohrožených oblastech cvičení hromadné evakuace pod vedením civilní obrany. Italská vláda vyčlenila 500 milionů eur na evakuace a zvyšování odolnosti infrastruktury vůči otřesům.