Vakcína Pfizer/BioNTech je proti mutacím účinná, potvrzuje studie

28. 1. 2021 – 12:45 | Technologie | Nedd.cz | Diskuze:

Vakcína Pfizer/BioNTech je proti mutacím účinná, potvrzuje studie
zdroj: Profimedia

Vakcína Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech je účinná proti britské a jihoafrické variantě covidu-19, píše se v úterním prohlášení obou farmaceutických společností.

Zpráva se opírá o studii z Texaské univerzity a z Pfizeru zveřejněnou na vědeckém webu bioRxiv, která ještě čeká na odbornou recenzi, píše agentura AFP.

Testy in vitro, tedy v umělých podmínkách laboratoře, "neprokázaly, že je nutné vytvořit další vakcíny pro boj s šířícími se mutacemi", píší společnosti, které "nadále sledují nové mutace a jsou připraveny na ně reagovat".

Viry zneškodněny!

Vědci zkoumali při klinických testech dvaceti lidí naočkovaných přípravkem Pfizer/BioNTech reakci na tři různé mutace viru SARS-CoV-2 vytvořené v laboratoři tak, aby odpovídaly britské a jihoafrické mutaci a původnímu kmenu. "Plazma naočkovaných lidí (...) zneškodnila všechny testované varianty viru," cituje ze zprávy AFP.

Očkovací látky firem BioNTech/Pfizer a americké Moderny pracují na bázi RNA vakcíny a jejich případná úprava může být rychlá.

Vedení BioNTech již dříve oznámilo, že společnost může v nutném případě vyrobit vakcínu proti další mutaci do šesti týdnů.

Izrael potvrzuje účinnost

Vakcína Comirnaty vykázala v loňských testech účinnost (schopnost zabránit nákaze) 95 procent. Očkování touto vakcínou v Izraeli naznačuje, že vakcína je skutečně vysoce účinná.

Technologie této vakcíny je založena na využití RNA (ribonukleové kyseliny), ve které je zakódována genetická informace pro spike protein koronaviru - hroty na povrchu koronaviru, které mu umožňují proniknout do hostitelské buňky.

Po očkování si naše buňky tento protein samy vytvoří. Imunitnímu systému se jeví jako infikované a tělo na ně zareaguje bezpečnou imunitní odpovědí.

Zdroje:
ČTK, AFP

Nejnovější články