Vědci přišli s inovativní ochranou před sexuálními predátory
7. 4. 2025 – 15:59 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

Kanadští odborníci přišli s řešením takzvaného spikingu, tedy přidávání omamných látek hlavně do alkoholických nápojů v klubech a barech. Je jím míchátko, které do několika málo vteřin odhalí nebezpečné látky v drinku tím, že změní barvu. Vědci po dvanácti letech vývoje chtějí provést další testy, doufají v rozšíření vynálezu do všech podniků.
Míchátko stačí vložit do nápoje a můžete pít. Ale pozor, když jeho špička změní barvu, někdo vám do pití přidal omamnou látku. Hlavně sexuální predátoři dnes nejčastěji používají v barech a klubech látky bez chuti a zápachu. Pro oběť je nemožné odhalit, že se chytila do nebezpečné pasti.
Spiking je dnes opravdu problém. Experti z Univerzity Britské Kolumbie stojící za inovativním míchátkem zdůraznili studii z roku 2023, jež zjistila, že terčem spikingu se v témže roce stalo asi 10 procent žen, sexuálních menšin a zhruba čtyři procenta heterosexuálních mužů. Sexuální násilí stále podhodnocujeme.
Kde je pití, je i nebezpečí
Riziko existuje všude, kde se podávají nápoje – kluby, bary, večírky, koncerty, festivaly, vysvětlil Samin Yousefiová, spoluautorka prototypu s tím, že řada startupů a univerzit už přišla s řešeními, jako byly kelímky, brčka nebo dokonce laky na nehty. Žádný z těchto vynálezů ale nenašel širší uplatnění.
Vědci však mají s míchátkem pojmenovaným Spikeless vyšší ambice. Chtějí ho rozšířit do všech klubů, barů, hospod, restaurací a dalších podniků. To je ale obrovská výzva. I kdyby jim totiž dalo kanadské ministerstvo zdravotnictví souhlas k výrobě, nedisponují technologií pro masovou distribuci. Právě dostupnost je ale pro tento vynález klíčová.
Expertka na prevenci násilí Sashy Santosová upozornila, že samotná míchátka tuto krizi nevyřeší. Zásadní roli hraje odpovědnost podniků, společenské nastavení a samotné prostředí.