Vědci řeší záhadu: Proč tento jelen olizuje čumák lišce?

29. 10. 2017 – 16:58 | Příroda | Lenka Dvořáčková | Diskuze:

Vědci řeší záhadu: Proč tento jelen olizuje čumák lišce?
Proč jelen olizuje lišku? Snímek vzbuzuje mezi vědci zvědavost | zdroj: Chris Lowe/Twitter

Fotografie jelena olizujícího lišku připomíná spíš záběr z disneyovky než reálnou scénu. Od chvíle, kdy se snímek objevil na Twitteru, se přírodovědci dohadují: Proč to jelen dělá? A skutečně se to lišce líbí tak, jak to na první pohled vypadá? 

Nezvyklou scénu se podařilo náhodou zachytit mořskému biologovi Chrisu Loweovi na odlehlém kalifornském ostrůvku Santa Catalina. Liška, která nebyla viditelně od ničeho ušpiněná, si nechala od jelena olizovat hlavu a podle Lowea dokonce s přimhouřenýma očima vypadala, že se jí to líbí.

Přestože to není první případ, kdy se biologům podařilo zachytit zvláštní chování spárkaté zvěře s jinými savci, nemůže se akademický svět shodnout, proč k tomu dochází.

Tím asi nejpřízemnějším důvodem může být sůl – mořský vzduch pokrývá srst zvířat vrstvou soli, která lépe ulpívá na husté srsti lišek a divokých koček.

A proč si to nechá liška líbit? "Možná se jí jeleni svým jazykem dostanou na těžko přístupná místa," soudí biolog Michael Cove ze státní univerzity v Severní Karolině.

Stejně tak lze podle něj chování vysvětlit absencí velkých predátorů na ostrově. Zvířata tak nemají důvod druhým nedůvěřovat a vesele se tak navzájem poznávají a zkoumají.

Nebo… Nebo prostě jen jeden jelen olizoval jednu lišku. Jen tak, bez hlubšího smyslu. Takže zřejmě žádná romantika. Ba co víc, přátelská mezidruhová setkání mohou sice přinést krátkodobý užitek, ale v delším časovém horizontu mohou napomáhat k šíření nemocí – parazity počínaje a vzteklinou konče.

Zdroje:

Nejnovější články