Když není k mání vhodná samice... Sex makaka se srnou překvapil vědce

VIDEO - Příroda autor: roj

Případy, kdy se lachtani páří tučňáky, jsou poměrně časté, ale rozhodně nejde říct, že by šlo o dobrovolný sex. Na rozdíl od trochu neortodoxního partnerského vztahu mezi makaky a srnami jelena siky, který překvapil vědce. Srna nejenže od sebe opici neodhání, ale ještě po něm "uklidí". 

Repro

Repro, zdroj: YouTube.com

Je to poprvé, co zoologové zaznamenali dobrovolný sex mezi dvěma zvířaty zcela odlišných druhů. Dosud byly známé jen případy páření mezi úzce příbuznými druhy, kde zpravidla jeden z páru špatně rozeznal svůj druh. Pokud šlo o odlišné druhy, šlo o sexuální agresi jako zmiňované znásilňování tučňáků lachtany.

O to zajímavější je vztah mezi samci makaka a srnami. Vědci takové dvojice nachytali už dříve, mysleli si ale, že jde o další příklad sexuální agrese. Konkrétní "partnerské soužití" jim ukázalo, že může být založený i na dobrovolné bázi.

Natočený samec se pokušel o sex s více srnami, až našel takovou, která měla pro jeho chování pochopení. Souhlas s jeho konáním následně vyjádřila i slízáním spermatu, které zanechal na jejích zádech. Samec si ji naopak chrání a odhání od ní další členy své tlupy, se kterou srnka žije.

Vědci si podivné chování vysvětlují primátovou partnerskou deprivací, která podporuje teorii, že podobné chování vykazují zvířata nemající přístup k samicím. To, že k sexu dochází dobrovolně, považují za projev poněkud zvláštní "hry".  

Podle další teorie může jít o způsob, jak se nezkušený samec učí pářit, což ale vědci vyvracejí, protože primáti žijí v tlupách a chování se tak učí od sebe navzájem. Navíc v případě pouze krátkodobé absence samic samci častěji sáhnou k masturbaci či homosexuálnímu chování.


Tagy: rozmnožování zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: Independent,Science