Unikátní video: Na dně Čukotského moře se prohánějí obří medúzy

VIDEO - Příroda autor: Lenka Dvořáčková

Hluboko na dně mrazivého Čukotského moře žijí pod ledem tvorové, které tam vědci rozhodně nečekali. Unikátní video zachytilo obří arktické medúzy.

Talířovka pacifická je známá také jako hnědá medúza

Talířovka pacifická je známá také jako hnědá medúza,zdroj: Profimedia.cz

Video z oblasti nedaleko aljašského města Barrow vědce z Kolumbijské univerzity překvapilo - nečekali, že během arktické zimy spatří zrovna medúzy, natož v jejich dospělé fázi. Předpokládali, že podmořské podmínky během zimního období jsou pro tyto žahavce natolik tvrdé, že dokážou přežít jen ve svém prvním stadiu polyp.

Studie publikovaná v odborném magazínu Marine Ecology vychází z pozorování mezi lety 2011 a 2014. Její vedoucí, mořský biolog Andy Juhl, se domnívá, že medúzy talířovky pacifické (Chrysaora melanaster) jsou schopné pod ledem ve vodě o teplotě jen kousek nad bodem mrazu přežít ve svém dospělém stadiu i několik let.

Tlustá vrstva ledu je zřejmě chrání před změnami na povrchu a studená voda jim zpomaluje metabolismus, jako by se nacházely v lednici. Nepotřebují tedy ani tolik potravy. 

Juhlův tým věří, že studie přispěje k pochopení, proč se na Aljašce v průběhu roku tak výrazně mění počet medúz a jaký vliv na jejich populaci bude mít globální oteplování. 

Tagy: zahraničí Aljaška medúzy podmořský svět zvířata a příroda moře a oceány

Zdroje: Gizmodo