Vědci v Británii objevili dosud nejdelší sadu dinosauřích stop

3. 1. 2025 – 13:09 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci v Británii objevili dosud nejdelší sadu dinosauřích stop
Dinosauři obývali celou planetu, po ledu nebyla ani známka. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Vytvořil je dlouhokrký býložravec a tříprstý dravec.

Paleontologové ve Velké Británii objevili podle zpravodajského serveru BBC News dosud největší naleziště dinosauřích stop starých 166 milionů let. Na délku měří 150 metrů a obsahuje 200 stop dvou druhů dinosaurů.

Gary Johnson, pracovník ve vápencovém lomu v hrabství Oxfordshire v jihovýchodní Anglii, zrovna odklízel jíl, když narazil na zvláštní hrbol. „Myslel jsem, že je to jen nějaká nerovnost na zemi, ale za další tři metry jsem najel na další. A pak zase,“ uvedl.

Jelikož byly dinosauří stopy nedaleko objeveny již v 90. letech, rozhodl se kontaktovat vědce. Ti na místě skutečně odkryli 150 metrů dlouhou sadu dinosauřích stop. Johnson nález stop vyhynulých zvířat popsal jako „neskutečný pocit“.

Vědci věří, že vyšlapaná cestička může být ještě delší, protože zatím odkryli jen část. „Je to jedno z nejpůsobivějších nalezišť stop, jaké jsem kdy viděla, co se týče rozsahu a velikosti šlápot,“ uvedla profesorka Kirsty Edgarová, mikropaleontoložka z univerzity v Birminghamu. „Můžete se vrátit v čase a udělat si představu o tom, jaké to bylo, když se tito obrovští tvorové potulovali po zemi a žili svůj život,“ dodala odbornice.

Dvě stovky stop starých 166 milionů let patří podle vědců dvěma druhům dinosaurů. Jednu sedu má na svědomí Cetiosaurus, dlouhokrký býložravý sauropod, a druhou menší dravec Megalosaurus.

Zvěčněný okamžik života

Sauropodí stopy vypadají jako sloní, ale mnohem větší. Druhé stopy jsou menší a jejich tvůrce měl tři prsty.

Megalosaurus byl velmi obratný lovec, uvedla Emma Nichollsová, paleontoložka obratlovců z Přírodovědného muzea Oxfordské univerzity. „Zvíře mělo délku mezi 6 až 9 metry. Byl to největší dravý dinosaurus z období jury v Británii,“ popsala tvora.

Dinosauři se v této době pohybovali v teplé laguně. Vědce překvapilo, že se stopy zachovaly v takto skvělém stavu. Přičítají to bouři, která je zavála usazeninami.

Loni v létě začaly v lomu velké vykopávky s účastí více než stovky vědců, studentů a dobrovolníků. Tým našel celkem pět cestiček vyšlapaných dinosaury. Čtyři vytvořili obrovští sauropodi a pátou sadu Megalosaurus.

„Opravdu báječná věc na dinosauřích stopách je, že zachycují moment ze života zvířat,“ řekl profesor Richard Butler, paleobiolog z univezity v Birminghamu. Podle něj můžeme pochopit, jak se daný tvor pohyboval a v jakém prostředí žil. „Stopy nám dávají zcela odlišnou sadu informací, které nemůžeme zjistit z kosterních pozůstatků,“ vysvětlil Butler.

Zdroje:

Nejnovější články