Velký úspěch! Sonda Philae se po dlouhém spánku ohlásila z komety

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 6. 2015 16:07) - Vesmír autor: pal

Robotická sonda Philae, která se začátkem loňského listopadu odmlčela se v noci ze soboty na neděli opět aktivovala. V neděli o tom informoval ředitel francouzské vesmírné agentury CNES Jean-Yves Le Gall. K výpadku signálu došlo krátce po přistání sondy na kometě Čurjumov-Gerasimenko. 

Sonda Philae krátce po přistání na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Sonda Philae krátce po přistání na kometě Čurjumov-Gerasimenko,zdroj: ESA

Philae se tehdy ocitla bez energie, protože aparát přistál v příkopu, jenž mu poté bránil v přístupu ke světlu. Solární panely tak nedokázaly načerpat dostatek energie ze slunečního svitu.

"Zachytili jsme její signály po dobu dvou minut a vysílání údajů po dobu 40 vteřin," řekl Le Gall agentuře AFP bez dalšího upřesnění.

Předtím, než se aparát koncem loňského roku odmlčel, zaznamenal stopy organických molekul obsahujících uhlík, který je základem života na Zemi. Jedním z úkolů sondy bylo zjistit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet.

"Philae se daří dobře. Je připravena k provozu," řekl podle agentury AP vedoucí projektu Stephan Ulamec. Podle vědců má modul v paměti uloženo ještě více než 8000 datových balíků, které by měl posílat při dalších spojeních.

Sonda se odmlčela kvůli vybitým bateriím

Philae po vypuštění na kometu fungovala asi 60 hodin, pak jí ale došla energie v solární baterii a dostala se do stavu hibernace. Od té doby se ale kometa přiblížila ke Slunci a naplnil se scénář, ve který jsme tu na Zemi všichni doufali: Philaeho solární panely načerpaly dostatek slunečního záření k tomu, aby se sonda opět probudila.

Lze se tedy těšit na záplavu nových informací, které pořídí na povrchu rychle se ohřívajícího tělesa. Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury ESA. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit podmínky vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardami let.

Tagy: zahraničí cesta do vesmíru dobývání vesmíru sonda Philae

Zdroje: ČTK