Video zachytilo rozpad meteoru, který zazářil na českém nebi

20. 6. 2021 – 20:00 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Video zachytilo rozpad meteoru, který zazářil na českém nebi
Složený snímek z videozáznamu bolidu pořízeného videokamerou na stanici Evropské bolidové sítě na hvězdárně v Kunžaku. | zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Nad jihozápadními Čechami prolétl jasný meteor (bolid). Video zachytilo jeho rozpad během letu. Kousky z vesmírného tělesa patrně dopadly na Šumavu.

Vzácný nebeský úkaz zaznamenali v Astronomickém ústavu Akademie věd ve středočeském Ondřejově.

„Ve čtvrtek 21 hodin 57 minut a 49 sekund středoevropského letního času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti pěti kilogramů a začal svítit ve výšce 77 kilometrů poblíž města Deggendorf v Bavorsku. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 11,7 kilometru za sekundu,“ popsal jeho let na webu Astronomického ústavu Pavel Spurný.

Ve druhé polovině dráhy letu, za Freyungem, se těleso v atmosféře významněji zbrzdilo a začalo se rozpadat (viz video).

„Hranici meteor přeletěl v prostoru Trojmezí na Šumavě. Dále proletěl nad severní částí Lipenské přehrady a pohasl ve výšce 32 kilometrů asi osm kilometrů severovýchodně od Frymburku. Celou světelnou dráhu dlouhou 111 kilometrů uletěl za 11,3 sekundy,“ sdělil Spurný.

Během průletu atmosférou se většina původní hmoty tělesa o velikosti míče na házenou spotřebovala. Přesto podle astronoma Spurného několik malých úlomků mohlo dopadnout na zemský povrch na poměrně velkém prostoru mezi Černou v Pošumaví a Rožmitálem na Šumavě.

„Vzhledem k rozsáhlosti území, omezenému počtu malých úlomků a aktuálnímu vegetačnímu období systematické hledání meteoritů pozbývá smyslu. Bylo by tedy jen otázkou náhody a shody příznivých okolností, pokud by se nějaký meteorit z tohoto pádu někomu podařilo nalézt,“ řekl astronom.

en170621-195748-atmospheric-trajectory-fin Průmět světelné dráhy bolidu EN170621_195749 v atmosféře na zemský povrch. | zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Mapu si zvětšíte rozkliknutím.

Dráhu letu bolidu, označeného EN170621_195749, zaznamenalo několik kamer astronomického ústavu. Byly to například stanice na šumavském Churáňově, v Kocelovicích na Strakonicku nebo v Kunžaku na Pelhřimovsku.

Meteoroid je obvykle úlomek komety (těleso z ledu a prachu obíhající hvězdu), nebo planetky (asteroidu), který se při vstupu do atmosféry změní na meteor – jasné světlo procházejícím oblohou. Většinou shoří, někdy se rozpadne a jeho úlomky dopadnou na Zem jako meteority. Jen ve vzácných případech zemské gravitaci uniká.

Astronomové zjistili, že před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce po krátké a málo výstředné eliptické dráze, která byla o pouhé tři stupně skloněna k rovině ekliptiky, tedy k rovině zemské dráhy.

Předpokládají, že to byl úlomek asteroidu pocházejícího z vnitřní části hlavního pásu planetek. 

en170621-195748-orbit-page-001 Schematické znázornění dráhy meteoroidu EN170621_195749 ve sluneční soustavě. | zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Zdroje:

Nejnovější články