Východní Němce postihuje demence nejčastěji. Jak je to možné?

2. 4. 2025 – 12:28 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Východní Němce postihuje demence nejčastěji. Jak je to možné?
Výskyt demence v Německu není rovnoměrný | zdroj: Pixabay

Demencí trpí v Německu asi 1,4 milionu lidí, výskyt nemoci však není v žádném případě rovnoměrný. Častěji tuto neurodegenerativní chorobu dostanou občané někdejšího Východního Německa (NDR) než jejich spoluobčané žijící v regionech, které dříve patřily k Západnímu Německu. Proč tomu tak je, popsal Institut Roberta Kocha.

Demence je krutá nemoc, jež postupně bere pacientům důstojnost. Projevuje se postupnou ztrátou paměti a zhoršováním soustředění i schopnosti mluvit. Nejčastější formou je Alzheimerova choroba.

Hlavním faktorem vzniku demence je stárnutí, ale způsobují ji rovněž genetické mutace, nezdravý životní styl či poranění mozku.

Může za to trh práce

Častěji na ni onemocní lidé žijící v NPR než v oblastech dřívějšího Západního Německa, zjistili odborníci. Horší výsledky zaznamenali také v částech Bavorska, Porůří a Sárska na západě země.

Všechny tyto oblasti mají jedno společné a s těmito výsledky to úzce souvisí: lidé tady vydělávají méně peněz a častěji se živí rizikovým zaměstnáním. To souvisí s nárůstem počtu případů cukrovky, vysokého krevního tlaku a závislosti na alkoholu. Stejně tak jako jinde ve světě, také tady jsou na demenci náchylnější ženy.

Všeobecně se očekává nárůst počtu případů demence nejen v Německu, ale všude ve světě v důsledku stárnutí populace

Zdroje:
Robert Koch Institute

Nejnovější články