Z molů chtějí udělat homosexuály, aby se nemnožili

- Příroda autor: pal

S unikátním řešením problému, jak se vypořádat s otravnými moly, přišli vědci v londýnském muzeu. Pomocí feromonů popletou hmyzím samečkům hlavu a oni ztratí zájem o samičky. Přestanou se rozmnožovat a vzácné exponáty budou ochráněny. 

Muzeum chce pomocí feromonů udělat z molích samečku gaye. Ilustrační foto

Muzeum chce pomocí feromonů udělat z molích samečku gaye. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Potřebnou technologii zajistila zemědělská technologická společnost Exosect. "Feromonový prášek jim poplete smysly, takže molí samečci už pak nejsou schopni najít samičku," vysvětlila mluvčí Exosectu Georgina Donovanová.

Tento způsob je podle společnosti Exosect účinnější a ekologicky šetrnější, než tradiční metody například v podobě pesticidů v kuličkách proti molům.

Londýnské Přírodovědné muzeum tuto metodu testuje společně s několika dalšími institucemi, včetně londýnské Královské opery. Muzeum uvedlo, že počet molů se za testovací období snížil o polovinu.

K rozšíření molů podle expertů paradoxně přispělo vylepšení řady budov tepelnou izolací a lepším vytápěním, což z těchto staveb činí ideální prostředí pro množení molů. Svou roli při jejich šíření sehrává také rostoucí obliba přírodních vláken na moderní oděvy, která molům chutnají podstatně více než syntetika.

Tagy: Velká Británie zahraničí zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda věda a poznání

Zdroje: ČTK