Za většinou lží o vakcínách proti covidu stojí 12 dezinformátorů

21. 5. 2021 – 14:44 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Za většinou lží o vakcínách proti covidu stojí 12 dezinformátorů
Členové antivaxu varují před očkováním na newyorském Manhattanu. | zdroj: Profimedia

Dezinformace o očkování proti covidu se šíří rychleji než samotný vir, který nemoc způsobuje. Dvanáct antivaxových profilů se stává hrozbou pro veřejné zdraví.

Až 65 procent dezinformací, které se týkají očkování proti covidu-19 a které jsou sdíleny na Facebooku a Twitteru, má počátek u pouhých dvanácti dezinformátorů a jejich skupin. Vyplývá to z analýzy více než 812 tisíc příspěvků sledovaných na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích od 1. února do 16. března 2021, kterou provedla nezisková organizace Centrum pro potírání digitální nenávisti (CCDH) ve spolupráci se skupinou Anti-Vax Watch.

Synovec prezidenta mezi antivaxery

„Na internetu a na očích veřejnosti žije malá skupina jedinců, kteří nemají lékařské znalosti a vydělávají na tom, že využívají platformy sociálních médií, zkreslují informace o covidu-19 a šíří dezinformace o bezpečnosti vakcín,“ píše ve zprávě k analýze Imran Ahmed, její vedoucí a ředitel CCDH.

Analýza dospěla k poznatku, že za téměř dvěma třetinami dezinformačního obsahu je tucet účtů těchto dezinformátorů: 

Praktik alternativní medicíny Joseph Mercola, aktivisté v oblasti alternativní medicíny Ty a Charlene Bollingerovi, Sherri Tenpennyová, Rizza Islam, praktik alternativní medicíny Rashid Buttara, Erin Elizabethová, filozof Sayer Ji, psychiatrička Kelly Broganová, gynekoložka Christiane Northrupová, chiropraktik Ben Tapper, Kevin Jenkins a patrně jediná figura se širším společenským povědomím – Robert F. Kennedy junior, syn zavražděného prezidentského kandidáta Roberta Kennedyho a synovec zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho.

Ohrožují lidské životy?

Analýza zjistila, že tito lidé mají na Facebooku, Twitteru, Youtube a Instagramu víc než 59 milionů sledujících. To naznačuje ohromnou sílu dezinformátorů na těchto platformách.

Výzkum byl původně zveřejněn v březnu. Cílem bylo apelovat na provozovatele sociálních sítí, aby hlasatelům nepodložených a lživých informací zrušili účty, protože „šíření falešných zpráv a konspirací může stát lidské životy“.

„Dezinformace se staly přímou hrozbou veřejnému zdraví,“ řekl tehdy Ahmed.

Aktualizovaná analýza, publikovaná v dubnu na webu CCDH, upozorňuje, že deset účtů bylo k 25. dubnu na Facebooku a Twitteru dál v provozu, devět zůstávalo na Instagramu. 

A jakou motivací pro šíření dezinformací zmínění lidé mají? Analýza za ní vidí především finanční zisk.

„Jsou to často lidé, kteří řídí organizace s mnohamilionovými obraty. Vyrábějí školicí manuály pro aktivisty, přizpůsobují svá sdělení různým skupinám posluchačů a pořádají setkání podobná výročním obchodním konferencím, jako v jakémkoli jiném odvětví,“ píše se v závěru aktualizované analýzy.

Zdroje:
CCDH

Nejnovější články