Žádný terminátor, ale parťák lidí. Musk ukázal světu svého humanoidního robota

1. 10. 2022 – 20:50 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Žádný terminátor, ale parťák lidí. Musk ukázal světu svého humanoidního robota
Humanoid Optimus. | zdroj: Profimedia

Stane se hrdina z Transformers hrdinou světa robotů?

Majitel společnosti Tesla Elon Musk v pátek předvedl prototyp humanoidního robota „Optimus“. Předpověděl, že výrobce elektromobilů, který ho vyvinul, bude vyrábět miliony Optimů, pojmenovaných podle vůdce robotů měnících se v auto ze série hraček a filmů Transformers a prodávat je za méně než 20 000 dolarů, což je zhruba třetinu ceny Tesly Y.

Musk ukázal Optima během působivé show, kdy se rozevřela robotická opona a za zvuků hudby vystoupil na pódium blikající robot připomínající člověka. Pohyboval se pomalou a vrávoravou. Publiku zamával a předvedl několik nejistých tanečních pohybů.

Diváci kromě autentického robota mohli vidět video, na němž robot nese krabici, zalévá květiny a přenáší kovové tyče ve výrobním závodě Tesly.

Bude lepší, ujišťuje Musk 

„Ještě je před námi hromada práce, než Optima zdokonalíme,“ ujistil Musk na akci „AI Day“ výrobce elektromobilů, kterou Tesla pořádá každoročně v kalifornském Palo Altu.

Robot Optimus má zastávat práci na místech, která jsou pro lidského pracovníka nudná a vyčerpávající, anebo nebezpečná. Měl by také sloužit jako pomocník v domácnosti.

Robot o hmotnosti 73 kilogramů využívá komponenty navržené společností Tesla pro elektromobily včetně baterie v jeho trupu, čipového systému a aktuátorů pro pohon končetin.

Henri Ben Amor, profesor robotiky na Arizonské státní univerzitě, upozornil, že Muskova cílová cena 20 000 dolarů je „dobrý návrh“. Nynější náklady na humanoidní roboty se pohybují kolem 100 000 dolarů.

Poté, co viděl video, však profesor podotkl: „Existuje zjevný rozpor mezi jejich ambicí a tím, co představili, zejména v rychlosti, obratnosti, schopnosti stabilní chůze a tak dále. Je před nimi ještě hodně práce.“

Zdroje:

Nejnovější články