Zásadní verdikt o umělé inteligenci. Její obrázky nemají nárok na copyright

7. 3. 2023 – 23:24 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Zásadní verdikt o umělé inteligenci. Její obrázky nemají nárok na copyright
Obraz vytvořený generativní umělou inteligencí. | zdroj: Profimedia

Díla Ducha svatého, opice a umělé inteligence nejsou chráněna autorským právem. Experti vysvětlují proč.

Autorské právo, tedy copyright, je vyhrazeno pro člověka. Na obrázky Ducha svatého, opice, anebo umělé inteligence se nevztahuje. Tak se dá shrnout nedávné rozhodnutí amerického Úřadu pro autorská práva.

Úřad přehodnotil svůj verdikt, kterým loni udělil copyright Kristině Kashtanovové na její komiks Zarya of the Dawn, a autorská práva jí odebral, informuje magazín Verge. Své rozhodnutí vysvětlil tím, že původně nebyl o původu ilustrací informován.

Ilustrace tohoto díla vytvořil podle textového zadání generátor obrázků Midjourney, který pracuje s umělou inteligencí. 

Umělá inteligence jako Duch svatý

Strojová učení dělají mílové kroky ve tvorbě grafiky i textu. Stránky jako Midjourney nebo DALL-E dokážou vytvořit detailní obrázky podle pokynů zadavatele. Zákony, které vymezují autorské právo, s nimi zatím nepočítají. Přesto musí státní autority díla umělé inteligence posuzovat.

Nejnověji to připomněl komiks Zarya of the Dawn popisující osudy nebinární osoby jménem Zarya v různých fantasy-světech.

Úřad pro autorská práva dospěl k závěru, že Kashtanovová „je autorkou textu díla i výběru a uspořádání jeho písemných a vizuálních prvků“, ale samotné ilustrace „nejsou výsledkem lidského autorství“. Původně udělenou registraci proto zrušil.

Při zdůvodnění rozhodnutí se úřad odvolal na předchozí případy, kdy autorská práva nebyla přiznána u textů či hudby, u kterých byly jako autoři uvedeny „nelidské duchovní bytosti“, anebo dokonce „Duch svatý“. Úřad připomněl také zamítnutou žádost o copyright selfie, kterou pořídila opice.

Experti na autorské právo poukázali na to, že zadavatelé pokynů nemohou předvídat, jaké ilustrace Midjourney nakreslí. Strojové učení vytváří několik obrázků o nižší kvalitě a ty, které se uživatelům líbí, prokreslují do detailů. Finální výsledek tak není autorským dílem člověka, proto mu nemůže být přiznán copyright.

V tom vidí odborníci rozdíl proti jiným digitálním grafickým nástrojům, například programu Photoshop, nad kterými mají lidé kontrolu, byť program může některé operace provádět samostatně.

Kdepak, spory nekončí

Experti z úřadu upozornili, že úpravy některých obrázků neumožňují jejich právní ochranu. Změny podle nich byly „příliš drobné a nepostřehnutelné“.

Kashtanovová s rozhodnutím nesouhlasí. „Když vložíte své obrázky do knihy, jako je Zarya, musí být jejich uspořádání chráněno autorskými právy. Příběh by měl být také chráněn autorským právem, pokud není vytvořen čistě umělou inteligencí,“ napsal autorka komiksu na Instagramu.

Její právník Claims Lindberg dal najevo, že se proti verdiktu odvolá. „S uměním podporovaným umělou inteligencí bude třeba zacházet jako s fotografií. Je to jen otázka času. U fotografií také autor nemá nutně kontrolu nad děním před objektivem,“ upozornil.

Je nepochybné, že nynější rozhodnutí o autorských právech u děl podporovaných umělou inteligencí zdaleka není poslední.

Zdroje:

Nejnovější články