Umělá inteligence opisuje kódy. Rozhodne soud, že je to pirátství?

17. 11. 2022 – 20:00 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Umělá inteligence opisuje kódy. Rozhodne soud, že je to pirátství?
Koncepční obrázek strojového učení. | zdroj: Profimedia

Schyluje se k právnímu sporu, který může mít obrovský dopad na budoucnost umělých inteligencí.

Na korporaci Microsoft s její dceřinou společností GitHub a partnerskou firmou OpenAI je u soudu ve Spojených státech předložena hromadná žaloba, píše magazín Silicon Republic. Důvodem je jejich umělá inteligence, která se inspiruje u jiných existujících a lidmi vytvořených internetových obsahů, a přitom porušuje jejich licenční podmínky.

Zjednodušeně řečeno, Microsoft je žalován za to, že jeho umělá inteligence se dopouští softwarového pirátství.  

„Zpochybňujeme legalitu systému GitHub Copilot. Ti, kdo umělé inteligence vytvářejí a provozují, musí za ně nést odpovědnost,“ píše se v prohlášení programátora Matthewa Buttericka, který žalobu podal s pomocí sanfranciské právní kanceláře Joseph Saveri.

Krádež, nebo inspirace?

K hromadné žalobě se mohou přihlásit všichni, kdo mají za to, že programovací asistent GitHub Copilot porušil jejich open source licence, tedy licence počítačového softwaru, které vyžadují uvést jména autora a autorská práva.

Butterick sám v žalobě píše, že Copilot už porušil nejméně 11 open source licencí.

Strojové učení Copilot vzniklo trénováním na veřejných databázích kódů – program si všechny tyto kódy prošel a naučil se na nich programovat.

Mnohé z těchto databází jsou otevřené k nahlédnutí či k opětovnému použití, vyžadují však citaci původních autorů kódu. Jenže Copilot si z původních databází vypůjčil dlouhé úseky licencovaného kódu bez toho, aby citace původních autorů uvedl.

Proto se podle navrhovatele žaloby GitHub a jeho vlastník Microsoft dopouštějí softwarového pirátství. 

Tato kauza může mít dopad nejen na Copilot, ale na mnoho dalších generativní umělých inteligencí, které lidem poskytují asistenci při vytváření vlastního obsahu – počítačového kódu, grafiky nebo třeba textu. Umělé inteligence se při svém učení často inspirují duševním vlastnictvím někoho jiného.

„Umělá inteligence musí být spravedlivá a etická pro všechny. Pokud není, nemůže pozvednout lidstvo. Pak se stane jen dalším způsobem, jak může několik privilegovaných profitovat z práce mnoha lidí.“          Matthew Butterick, programátor

Butterick připomíná, že Copilot závisí na open-source kódu napsaném tisíci programátory, z jejich práce má však zisk Microsoft. Vývojářům ho prodává za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně po šedesátidenní bezplatné zkušební době.

Spravedlnost pro všechny

Generativní umělé inteligence, s jejichž pomocí se dá vytvářet kreativní obsah, začínají být stále významnějším segmentem trhu s počítačovými programy a službami. Copilot asistuje programátorům, řada dalších podobných strojových učení může napomáhat s překladem jazyků, počítačovou grafikou, animací videí nebo třeba s psaním textu.

Technologie zatím není na takové úrovni, aby počítače samy programovaly, kreslily nebo třeba psaly na stejné úrovni jako lidé, ale dokáže už odvést většinu práce, kterou po nich člověk jen zkontroluje a upraví, případně opraví.

V počítačové grafice mohou být příkladem umělé inteligence DALL-E, Midjourney či Stable Diffusion. Uživatel si mohl povšimnout podobnosti jejich obrázků s výtvory lidí. Když stroj nakreslí ilustraci podobnou té lidské a tušíme, že ji viděl, je to ale plagiát? Jak to posuzovat? Právě na tyto otázky by mohl soud svým verdiktem odpovědět. A tím také dát precedent pro příští spory.

Hromadná žaloba je první svého druhu. Zjevně však nebude tou poslední.

Soud zatím nerozhodl, zda žalobu přijme. Butterick a jeho spolupracovníci – právníci Travis Manfredi a Cadio Zirpoli – v rozhovoru pro magazín The Verge vyjadřují přesvědčení, že to udělá a že jejich případ bude mít na svět generativní umělé inteligence velký dopad.

„Umělá inteligence musí být spravedlivá a etická pro všechny. Pokud tomu tak není, nemůže pozvednout lidstvo. Pak se stane jen dalším způsobem, jak může několik privilegovaných profitovat z práce mnoha lidí,“ píše Matthew Butterick.

Zdroje:
The Verge, Silicon Republic

Nejnovější články